PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2008-01-19      
autor: bea,

Portugalia to nie tylko Algarve

ocena: 3.24przeczytano 256 razy


Portugalia to tramwaj w Lizbonie, wino w Porto, fado na każdym kroku, klasztory w Alcobaca i Batalha, Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Fatima i Aljustrel, skały na Algarve, niebieskie azulejos.

Fatima - miejsce kulty po serii sześciu objawień Matki Boskiej. Świadkami cudownego zdarzenia z 13 maja 1917 roku było troje pastuszków. Bazylikę ukończono w 1953 roku. Plac przed nią może pomieścić milion osób
Batalha - Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej ufundowany przez Jana d'Avis po zwycięskiej bitwie z Janem Kastylijskim 14 sierpnia 1385, dzięki której Portugalia wyzwoliła się spod hiszpańskiej dominacji. Budowla oszałamia bogactwem zdobień w stylu manuelińskim. Należy do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Batalha - wnętrze kościoła.
Batalha - Krużganki Królewskie.
Batalha - Krużganki Królewskie.
Batalha - Niedokończona Kaplica. Najstarszy syn Jana i Filipy król Jan I rozpoczął jej budowę w 1437 roku z zamiarem przeznaczenia jej na panteon dynastii Avis. Nigdy nie została ukończona. Portal wznosi się na wysokość 15 metrów.
Batalha - Niedokończona Kaplica - każdy centymetr piaskowca zdobią ornamenty roślinne.
Alcobaca - opactwo cystersów zostało założone w 1153 roku przez króla Alfonsa Zdobywcę. Wybudowana je dla uczczenia zwycięstwa nad Maurami sześć lat wcześniej. Gotycka fasada kościoła został pokryta barokowymi elementami w XVII i XVIII wieku.
Acobaca - Krużganki Ciszy.
Acobaca - Krużganki Ciszy, fontanna przed wejściem do refektarza.
Porto - widok na Vila Nova de Gaia, gdzie znajdują się liczne wytwórnie wina porto. Nazwiska producentów wina są wypisane ogromnymi, białymi literami na budynkach.
Porto - jeden ze słynnych mostów.
Spojrzenie na Porto z Vila Nova de Gaia.
Lizbona - Belem, Klasztor Hieronimitów. Z Belem Kolumb wypłynął do Indii. Tu był witany przez Manuela I po powrocie. Klasztor wybudowano dla upamiętnienia tej wyprawy. Budowę rozpoczęto w 1502 roku i ukończono w 1551 roku. Wtedy budowla wznosiła się niemal na brzegu Tagu. Główne wejście do kościoła wieńczy rzeźba Henryka Żeglarza.
Lizbona - krużganki Klasztoru Hieronimitów.
Lizbona - Pomnik Odkrywców. Zbudowany w 1960 roku, w 500 rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Ma kształt okrętu. Na jego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i z mapą świata w drugiej.
Lizbona - tramwaj numer 28 będący jednym z symboli miasta.
Portimao - Portugalia to też wspaniałe plaże.
Lagos - fontanna w kształcie żaglowca.
Algarve - czerwone klify i głazy, które zostały ukształtowane w niezwykłe formy przez erozję.
Algarve - widok z morza.
Lagos - jedna z najstarszych miejscowości Algarve. Założyli ją Fenicjanie.
Zachwycające skały Algarve - tym razem z góry.
Sagres - to tutaj, pięć wieków temu, Książę Henryk założył szkołę morską, która odegrała kluczową rolę w historii portugalskich odkryć geograficznych. Studiowali tu Ferdynand Magellan, Pedro Alvares Cabral i Vasco da Gama. Róża wiatrów o średnicy 43 m zachowała się do dziś.
Przylądek świętego Wincentego


strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Portugalia

Informacje o kraju: Portugalia
Flaga - Portugalia
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms