PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Polska data dodania: 2009-10-08      
autor: et1978,

Relacja z wakacyjnych podróży

ocena: 2.89przeczytano 82 razy


Wakacyjne podróże... Lato minęło, za oknem chłód, w powietrzu czuć już jesień, dlatego też miło jest powrócić do wakacyjnych, letnich wspomnień. Wakacje spędziłam w Polsce. Powszechna opinia, że w Polsce nie ma pogody, a zagraniczne wycieczki to gwarancja słonecznego nieba, za porównywalne pieniądze, jak te wydane na urlop w kraju, nie przekonała mnie. Postanowiłam spędzić mój urlop w Polsce. I napisze tylko jedno - „Cudze chwalicie, swego nie znacie...". Polska jest piękna, lecz niewielu jest Polaków, którzy chcą to piękno odkrywać.

Mój tegoroczny urlop rozpoczęłam od pobytu w Krakowie. Jestem zakochana w tym mieście. Dla mnie Kraków jest miastem, które posiada magię. Aby tą magię poczuć trzeba się w nim zanurzyć, trzeba się nim zachłysnąć, trzeba w nim być. Uwielbiam spacerować wąskimi uliczkami Krakowa, podziwiać piękne kamienice i wspaniałe zabytki. A skoro zabytki to i Wawel, o którego niepowtarzalności nikogo nie trzeba przekonywać. Wawel można zwiedzać godzinami a i tak po opuszczeniu go mamy wrażenie, że uchwyciliśmy tylko cząstkę ogromu sztuki, kultury, historii, wspaniałości, które w nim zobaczyliśmy. A potem spacer nad Wisłą, tak piękną i malowniczo wkomponowaną w krajobraz Krakowa. Kraków to miasto niezwykłe, barwne, tętniące życiem od Sukiennic po Wawel.

Kraków, Sukiennice
Kraków, Barwy Krakowa

Z Krakowa tylko krok do Ojcowa. I kolejna możliwość podziwiania piękna w całej okazałości – piękna polskiej przyrody. Ojcowski Park Narodowy to skarbnica dolin, wąwozów i jaskiń. Miejsc, które mają swoją historię, miejsc, po których stąpali polscy królowie. Przyroda Ojcowa jest niezwykła – spacer po Ojcowie to jak spacer w głąb dzieła sztuki. Każde nasze spojrzenie, każdy widok powstający przed naszymi oczyma to jak płótno cennego obrazu z wspaniałym pejzażem, bo taki właśnie jest Ojców, po prostu zniewala swoim pięknem. Krajobrazy Ojcowa, to wspaniałe pejzaże tknięte zębem czasu, lecz nieskażone przez cywilizację, których historyczny charakter i zwieńczenie stanowi przepiękny Zamek w Pieskowej Skale, wraz z otaczającym go parkiem. Na zamku tym można podziwiać cenne unikaty, których nie pomieściły mury Wawelu. W Parku Zamkowym zaś pomniki przyrody i liczne altany. Zamek ten to miejsc, które bezwzględnie trzeba zobaczyć. I tak zachwyceni opuściliśmy samo serce Doliny Prądnika by podążyć w poszukiwaniu ruin zamku.

Pieskowa Skała, Zamek
Pieskowa Skała, Zamek
Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa
Ojców, Piękno przyrody

A jeśli ruiny to Ogrodzieniec. Najpiękniejsze Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko Częstochowskiej. Ruiny tego zamku są na tyle okazałe, że zwiedzenie ich i odkrycie wszystkich zakamarków wymaga sporo czasu. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż samą przyjemnością jest przebywanie w tak zaczarowanym miejscu. Zamek w Ogrodzieńcu jest niesamowity: czarujący, tajemniczy, niezwykły. Po wysłuchaniu wspaniałych legend przewodnika warto jest samotnie przysiąść w kąciku ruin zamku, zamknąć powieki i pozwolić się porwać wyobraźni. Czułam się jakbym była w komnatach tego potężnego, ale jednocześnie ponurego zamczyska w czasach jego świetności. W powietrzu unosił się zapach namiętności, intryg, zdrady, miłości, waleczności, oraz zniszczenia i spustoszenia. W zakamarkach nocną porą czaił się duch… a może to tylko moja wyobraźnia, której w tak niesamowitym miejscu jak ruiny zamku w Ogrodzieńcu nie sposób się oprzeć.

Ogrodzieniec, Ruiny Zamku
Ogrodzieniec, Ruiny Zamkustrona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ © przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms