PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2009-10-24      
autor: black,

Indie. Curry. Budda

ocena: 3.00przeczytano 57 razy


Curry. Żółta, ostra, przyprawa, której każdy dech wywołuje u mnie podniecający dreszcz, przedsmak przygody.
To był pierwszy zapach jaki poczułam w Indiach. Tak, wyobrażałam je sobie tak jak to widziałam na filmach boolywodzkich - śpiew, kolory, inny świat. Skąd niby miałam znać Indie, przecież to był mój "pierwszy raz" z Indiami na żywo, twarzą w twarz.
Tak, faktycznie był to inny świat - bardziej magiczny, otulony zasłoną z dymu kadzideł, pozbawiony złudzeń. Świat kolorowy, ale biedny, magiczny, ale tylko dla turystów, pełen sprzeczności.
Wiele dni było wartych zapamiętania, ale ten jeden szczególnie. Byłam na targu, pośród delhijskich straganów. Sama. Chciałam przemyśleć kilak rzeczy, wsłuchać się w siebie, nigdy wcześniej mi się to nie udało. Idąc przez tłumy ludzi, mijając stragany z nawołującymi przekupkami, otoczona przez zapachy przypraw i kolorowe sari, usłyszałam pieść modlitewną, poczułam ciężki, przytłaczający zapach kadzidła, podniosłam głowę - przed moimi oczami ukazał posąg jednego z najsympatyczniejszych bogów - Buddy - siedzący grubasek uśmiechem zapraszał mnie do wejścia do świątyni - cóż, jak nie odmówić Bogu.
W świątyni kapłani przygotowywali się do modlitwy, tu zapach kadzidła uderzył we mnie jeszcze intensywniej. Jakiś wewnętrzny głos nakłonił mnie do modlitwy, może nie tyle modlitwy ile raczej medytacji. Nie mając, za bardzo pojęcia o sztuce medytacji, usiadłam na jednym z wielu dywaników i odpłynęłam. Wsłuchałam się w swoją duszę, pomogły mi w tym melodyjne śpiewy kapłanów. Przemyślałam wszystkie problemy, rozterki, porozmawiałam szczerze sama ze sobą, na co nie miałam czasu w zaganianym świecie ogromnego miasta. Odkryłam swoją duszę.
Ze świątyni wyszłam odmieniona, szczęśliwsza, z błogim uczuciem zrozumienia siebie.

Na następny dzień pożegnałam się z zapachem curry, kurzem, buddą i wróciłam do domu.
W dzisiejszym świecie ciężko jest znaleźć chwilę zapomnienia dla samej siebie, ale opadam niekiedy w tym galopie - siadam na ziemi, wyciągam paczuszkę z curry i wąchając - rozmawiam ze swoją duszą.

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Indie

Informacje o kraju: Indie
Flaga - Indie
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms