PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2009-11-02      
autor: lizzie,

Cypr - wyspa Afrodyty

ocena: 3.27przeczytano 158 razy

Na wybór Cypru jako celu naszej podróży miały wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, zawsze fascynował nas rejon Morza Śródziemnego z jego bogatą historią, dziedzictwem kulturowym i przyrodą. Po drugie, termin urlopu przypadający na pierwszą połowę października (w połączeniu z naszymi możliwościami finansowymi) nakazywał wybór kraju z południa Europy. Liczyliśmy na przedłużenie lata.

Nie zawiedliśmy się. Pogoda nas rozpieszczała. Przez dwa tygodnie temperatura w ciągu dnia wahała się w okolicach 30 stopni. Jeden dzień deszczowy w trakcie pobytu nie był w stanie popsuć nam humoru.

Przygotowania do wyjazdu rozpoczęliśmy już w maju. Zakup i uważne przestudiowanie przewodnika oraz mapy drogowej Cypru, pomogły w określeniu miejsc wartych obejrzenia. Cypr jest krajem kontrastów. Szczyty górskie przeciwstawiają się tu pięknym plażom. Wioski, w których życie toczy się swoim rytmem nie zważając na upływ czasu, sąsiadują z nowoczesnymi, kosmopolitycznymi miastami. Wielkie, luksusowe hotele z ich plażami nie są w stanie zakłócić odległych o parę kilometrów niczym nie skażonych krajobrazów.

Kontrastów tych możesz doświadczyć w przeciągu kilku godzin. Pomimo tego, że Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, odległości dzielące poszczególne miejsca nie są duże. Przemieszczanie się po wyspie ułatwia rozbudowana sieć (bezpłatnych, co warto zauważyć) nowoczesnych dróg i autostrad.

Bogata oferta operatorów organizujących wycieczki po Cyprze, umożliwia dotarcie do każdego zakątka wyspy, jednakże my zdecydowaliśmy się na samodzielne zwiedzanie. Sposób ten daje więcej satysfakcji.
Rozpoczęliśmy od wynajęcia samochodu. Sama czynność ze względu na ilość punktów oferujących swoje usługi nie stanowi wielkiego problemu, jednak warto poświęcić jej trochę czasu aby znaleźć propozycje atrakcyjne cenowo. Rozpiętość cenowa jest znaczna, co przy wysokim kursie funta cypryjskiego umożliwia spore oszczędności.

Samochód na życzenie klienta może być dostarczony, a potem odebrany spod hotelu, w którym zamieszkuje. Porozumiewanie się nie sprawia większych kłopotów. Zdecydowana większość Cypryjczyków świetnie włada językiem angielskim.

Pewien problem może stanowić ruch lewostronny obowiązujący na Cyprze, zmuszający kierowcę do zmiany pewnych nawyków.

Krótki, bo zaledwie dwutygodniowy pobyt na Wyspie Afrodyty uniemożliwia zwiedzenie wszystkiego, daje jednak możliwość wybiórczego poznania najciekawszych miejsc z szerokiego wachlarza różnorodności. Dlatego bardzo ważnym jest wcześniejszy dobór tras zgodnie z własnymi upodobaniami i zainteresowaniami.

Położenie Cypru na przecięciu szlaków wiodących pomiędzy Europą, Afryką i Azją uczyniło wyspę ważną z militarnego i gospodarczego punktu widzenia. Ze względu na ten fakt, w przeciągu 10 tysięcy lat jej historii, wyspa wielokrotnie zmieniała właścicieli – począwszy od Greków, poprzez Egipcjan, Persów, Rzymian, Krzyżowców, Franków, Wenecjan, Turków, na Brytyjczykach skończywszy. Każdy z jej właścicieli pozostawił na wyspie swój ślad wpisując się trwale w jej historię.strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Cypr

Informacje o kraju: Cypr
Flaga - Cypr
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms