PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2008-01-24      
autor: lbt,

Nad Jeziorem Genewskim

ocena: 3.12przeczytano 698 razy


Głębokość maksymalna Jeziora Genewskiego to 310 metrów, a maksymalna długość 72,3 m. To największe jezioro w Europie Zachodniej. Wpływa do niego kilkaset rzek, z czego największą jest Rodan. Jeśliby cała ludność świata zanurzyła się w nim, to jego poziom wzrósłby jedynie o około 70 cm. Jezioro jest pięknie położone, u podnóża Alp, a woda w nim jest niesamowicie turkusowa, nawet zimą.
Chociaż byliśmy tam tylko kilka dni, udało się nam odwiedzić trzy najważniejsze miejsca w nadjeziornym regionie Leman, i zakochać się w tej srebrzysto - niebieskiej wodzie.

Genewa

Ser, czekolada, banki, zegarki... - roi się od stereotypowych skojarzeń ze Szwajcarią. W Genewie to wszystko rzeczywiście ma miejsce. W centrum widać stare, wysokie kamienice, w nich siedziby przeróżnych banków z całego świata i ekskluzywne sklepy z zegarkami.
Miasto jest schludne, czyste i zadbane, wszędzie panuje typowy "szwajcarski" ład i porządek.
Obszar miejski Genewy obejmuje także część leżącą na terytorium Francji. Francuski jest także językiem urzędowym w mieście. Ponad połowa mieszkańców Genewy posiada zagraniczny paszport, a co 6 mieszkaniec pracuje w dyplomacji.
Symbolem Genewy jest także ogromna, mająca 140 metrów wysokości (największa w Europie) fontanna - Jet d'eau. Ten olbrzymi słup wody wydobywa się z Jeziora Genewskiego z prędkością 200 km/h! Kiedyś był to zwykły zawór wody systemu wodociągowego Genewy. Czynna jest przez cały rok, latem do 23.00, a zimą do 16.00.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Genewy jest reformacja. W mieście znajduję się dom jednego z reformatorów - Jana Kalwina. W pobliżu na Place dela Taconneire, tuż obok katedry Sain - Pierre, jest także tzw. "Audytorium Kalwina". Jest to niewielka gotycka kaplica z XVI wieku. To tu zbierali się protestanci z całej Szwajcarii, a także Francji, Niemiec, Niderlandów i Włoch, a nauczali: Jan Kalwin, John Knox czy Teodor de Beze.
W parku w pobliżu katedry znajduje się także Pomnik Reformacji z 1909 roku, upamiętniający wybitnych przedstawicieli Reformacji. Na rogu Rue de l’Hotel-de-Ville i Rue H. Fazy znajduje sie Ratusz - siedziba Rządu Republiki i Kantonu Genewy. Najstarszą częścią jest pochodząca z 1455 roku wieża ozdobiona malowniczymi freskami. Na terenie Ratusza podpisano wiele ważnych i znaczących traktatów i umów. Między innymi podpisano tu w 1864 roku Konwencję Genewską oraz umowy związane z tzw. "Roszczeniami Alabamy". 15 listopada 1920 roku miało tu miejsce pierwsze Zgromadzenie Generalne Ligi Narodów.
Przed Ratuszem znajduje się Arsenał. Na ścianie znajdują się 3 mozaiki przedstawiające ważne wydarzenia w historii Genewy.
Warto zajrzeć do wspomnianej już Katedry Świętego Piotra. To budowla z XII - XV wieku, budowana w stylu gotyckim, z klasycystyczną fasadą z XVIII wieku.
Genewa to także siedziba wielu instytucji i organizacji międzynarodowych, takich jak: Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN. Tu także znajduje się europejska siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych.

strona: 1 | 2 | 3

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Szwajcaria

Informacje o kraju: Szwajcaria
Flaga - Szwajcaria
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms