PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2009-11-07      
autor: bea,

Islandia - wulkany, lodowce i inne cuda

ocena: 3.00przeczytano 756 razy


Gdy budowano drogę numer 1 biegnącą wokół Islandii, w planach było zniwelowanie jednego pagórka. Po rozpoczęciu tych prac maszyny zaczęły się psuć, ludzie ulegali wypadkom. Miejscowa kobieta powiedziała, że na tym wzgórzu mieszkają elfy i nie życzą sobie, by niszczyć ich dom. Zmieniono plany i droga łukiem ominęła siedzibę elfów.

Wyjazd na Islandię to nie tylko zmiana miejsca, to także zmiana sposobu postrzegania świata, przeniesienie się do innej rzeczywistości, pełnej trolli, bogów, tolkienowskich krajobrazów, wulkanów, lodowców, wodospadów, nordyckich sag i tajemniczości.

Dzień 1
Wczesnym popołudniem lądujemy na lotnisku im. Leifura Eirikssona w Keflaviku. Po drodze musieliśmy przesiąść się na islandzki samolot, ponieważ tylko takie linie lotnicze mogą lądować na wyspie. Po załatwieniu formalności i wymianie pieniędzy jedziemy do Błękitnej Laguny, żeby zregenerować siły. Pierwszą rzeczą, jaka zwraca naszą uwagę po drodze, są ogromne połacie ziemi pokryte lawą - jedziemy przez czarne, żużlowe pola, na których tylko miejscami kwitną fioletowe łubiny.
Błękitna Laguna to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na Islandii. Kąpielisko jest zasilane wodą z pobliskich źródeł geotermalnych. Woda pochodzi z głębokości 2000 metrów i jest pełna soli mineralnych, które mają szereg właściwości zdrowotnych, przede wszystkim leczy choroby skóry. Temperatura wody przy ujściu z ziemi wynosi stale 70 stopni Celsjusza. Laguna otwarta jest przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Na miejscu można skorzystać z szatni, restauracji, kawiarni, wypożyczyć ręczniki i kupić kosmetyki mikroelementowe z serii Blue Lagoon.
Przede wszystkim jednak jest to dla nas duża przyjemność. Woda ma zaskakujący mleczno-niebieski kolor, jest bardzo ciepła, okolica jest pokryta czarną lawą, wszędzie wokół unoszą się kłęby pary. Wszystko razem robi niezwykłe wrażenie, już czujemy się jak w innym świecie.
Na zakończenie dnia jedziemy do Reykjaviku, by odbyć spacer po najdalej na północ stolicy świata. Oglądamy Gmach Rządu (jedna z najstarszych kamiennych budowli w mieście) i Gmach Parlamentu. Budynki te zaskakują nas swą skromnością i małymi rozmiarami.
Bazaltowa fasada kościoła Hallgrimskirkja zakryta jest rusztowaniami, więc tylko ze zdjęć dowiadujemy się, jak wygląda. Wnętrze jasne, skromne, wypełnione graną na żywo muzyką organową robi na nas bardzo przyjemne wrażenie. Przed kościołem stoi w dumnej pozie Leifur Eiriksson, "odkrywca Ameryki".
Na koniec jeszcze wizyta nad brzegiem jeziora Tjörn, gdzie mnóstwo wodnego ptactwa i spojrzenie na Perlan, czyli wielkie, cylindryczne, srebrzyste zbiorniki na gorącą wodę uwieńczone obrotową restauracją. Nocleg w Reykjaviku.

Blue Lagoon
Gmach Rządu
Leifur Eirikssonstrona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Islandia

Informacje o kraju: Islandia
Flaga - Islandia
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms