PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2010-02-15      
autor: lbt,

David Grann - "Zaginione miasto Z" + fragment

ocena: 3.01przeczytano 389 razy


Książka Davida Granna "Zaginione miasto Z" to w dużej mierze biografia słynnego podróżnika, odkrywcy, badacza i eksploratora Amazonii Perciego Harrisona Fawcetta.
W kilku swoich wyprawach zbadał on nieznane wówczas obszary Brazylii i Boliwii, by następnie wyruszyć na poszukiwnie śladów mitycznego miasta El Dorado (hiszp. ozłocony, złocisty), które nazwał "Z". Dla Fawcetta prawdziwe życie oznaczało drogę, odkrywanie, badanie nieznanego, choć oznaczało to walkę ze słabościami, Fawcett wciąż wyruszał na kolejne wyprawy. Mówił, że "gdzieś w głębii był jakiś głosik (...) był to zew dzikich krain, a ja wiedziałem, że jest on na zawsze częścią mnie".
Mimo niezliczonych niebezpieczeństw dorzecze Amazonii wciąż przyciąga swoją niezwykłością. Tropem słynnego odkrywcy wyruszają kolejni podróżnicy, a wielu nigdy nie wraca ginąc z wycieńczenia, chorób, czy niebywałego upału. Nieliczni, którzy wracali, nie osiągnęli zamierzonego celu.
W końcu i sam autor opowieści David Grann wyrusza tropem Fawcetta w poszukiwniu El Dorado i ku spełnieniu marzeń.

Fascynująca, doskonale udokumentowana opowieść z najwybitniejszymi podróżnikami i odkrywcami XIX i XX wieku w tle. Autor znakomicie opowiada historie o bohaterskich wyczynach i niezwykłych miejscach. To także kopalnia wiedza na temat indian zamieszkujących Amazonię, ich zwyczajów, tradycji, wierzeń oraz wciąż aktualnych problemów i zagrożeń rdzennej ludności dorzecza największej rzeki świata. Pięknie wydana, z ciekawymi fotografiami oraz mapami podróży Fawcetta książka zainteresuje zarówno miłośników Amazonii, jak i wszystkich, którzy marzą o tym by porzucić swoje dotychczasowe życie i poddać się przygodzie.

David Grann - "Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji". Wydawnictwo W.A.B.

Poniżej zamieszczamy fragment książki:

Tytuł oryginału: The Lost City of Z. The Tale of Deadly Obsession
Copyright C 2005, 2009 by Dawid Grann. All rights reserved.
Copyright C for the Polish edition by Wydawnictwo W.A.B., 2010
Copyright C for the Polish translation by Wydawnictwo W.A.B., 2010
Autor i wydawca składają podziękowania Rolette de Montet-Guerin za zgodę na przedruk tekstów, zdjęć oraz rysunków będących w posiadaniu Fawcett estate. C R. de Montet-Guerin
Wydanie I
Warszawa 2010

Przedmowa

[…]
Zawsze uważałem się za zdystansowanego reportera, który nie angażuje się zbytnio w opisywane sprawy. Podczas gdy inni często wydawali się ulegać szalonym marzeniom i obsesjom, ja starałem się być niewidzialnym świadkiem. Przekonałem też sam siebie, że właśnie dlatego przebyłem ponad szesnaście tysięcy kilometrów z Nowego Jorku do Londynu, a potem nad rzekę Xingu, jeden z najdłuższych dopływów Amazonki, że dlatego miesiącami ślęczałem nad tysiącami stron wiktoriańskich dzienników i listów, i dlatego zostawiłem żonę i rocznego synka oraz wykupiłem dodatkową polisę na życie.
[…]strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms