PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2010-06-07      
autor: lbt,

"Sudan, Czas bezdechu" - Konrad Piskała

ocena: 3.59przeczytano 353 razy


"Sudan, Czas Bezdechu" to nie tylko relacja z podróży, nie tylko reportaż. To próba wniknięcia w specyficzny świat Sudanu. Jest to podróż nie tylko drogami tego kraju, ale też podróż w kierunku poznania jego duszy, zrozumienia praw rządzących tym krajem.

Sudan jest krajem dotkliwie zniszczonym przez wojny. Piskała odwiedza go w wyjątkowym momencie - gdy zostało podpisane porozumienie między Północą a Południem. Nie jest to jednak czas radości z zakończonej wojny, czas na odbudowę kraju. Dla Sudańczyków jest to właśnie tytułowy czas bezdechu. Nikt nie wątpi w to, że wojna znów się rozpocznie, Sudan musi tylko odetchnąć...

Sudan jest krajem ludzi wędrujących - wędrujących w poszukiwaniu pracy, z powodu wojen, przesiedleń, ale też w celu odnalezienia dawnego domu powracających w swoje rodzinne strony. Ludzie wędrują bez przerwy, przemieszczają się z miejsca na miejsce. Wraz z nimi Piskała podróżuje lokalnymi środkami transportu, płynie Nilem, wędruje przez Saharę. Śpi razem z nimi w noclegowniach, odwiedza te same bary, nawiązuje znajomości.

"Sudan, Czas bezdechu" składa się z krótkich rozmów z przypadkowo spotkanymi osobami - w barach, hotelach, w środkach transportu.
Każdy z nich ma coś do powiedzenia. Przedstawia, niby nic nieznaczący, fragment swojego życia, opowiada o rzeczywistości, w której żyje. Te urwane fragmenty rozmów składają się w wyobraźni czytelnika niczym układanka w całość, w bardzo sugestywny i wyraźny obraz Sudanu który chce nam przekazać Konrad Piskała.
Poznajemy też kilka osób z "naszego świata" - nieakceptujących tutejszej mentalności turystów: Niemkę, która wypomina mężczyznom ich obojętność i Chińczyka, który nie potrafi zrozumieć problemów Sudanu, jego etnicznego zróżnicowania, "Jeśli Szanghaj ma prawie dziesięć milionów mieszkańców, a Pekin niewiele mniej, to jak ma dostrzegać małe narody?". Poznajemy także Polaków mieszkających w Sudanie, ludzi którzy poświęcili swoje życie aby nieść pomoc innym.

Nie jest łatwo zrozumieć Sudan. Jest on skomplikowany i tak złożony jak różnorodni etnicznie są jego mieszkańcy. Początkowo fascynuje i pociąga, lecz po głębszym poznaniu zaczyna przerażać. Tak właśnie Piskała przedstawia Sudan, który poznał podczas swojej podróży z północy na południe, z pustynnej arabskiej północy do zielonego i chrześcijańskiego południa Czarnej Afryki.

Książka w mistrzowski sposób pokazuje nam świat współczesnego Sudanu, kraju od którego dzieli nas zaledwie kilka godzin lotu samolotem, a o którym niewiele wiemy. Kraju, w którym to co wydaje nam się konieczne do życia uchodzi za zbytek.
Lekturę polecam nie tylko podróżnikom, osobom chcącym poznać Afrykę bliżej, ale wszystkim, których interesują problemy współczesnego świata.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. - http://wab.com.pl/?ECProduct=927.

O autorze: Konrad Piskała (ur. 1972) – z wykształcenia geolog, z zawodu fotograf i dziennikarz. Wielokrotnie bywał w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie. Od kilkunastu lat pracuje jako niezależny dziennikarz i zajmuje się tematyką społeczną. Wyróżniany w konkursach dziennikarskich – nominacja do nagrody „Oczy Otwarte” w 2004 roku (patronat Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), konkurs „WWW Widzieć, Wiedzieć, Wspierać” o problemach rodzin zastępczych (patronat Fundacja Laboratorium Reportażu). Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Reportaże i fotoreportaże z Afryki zamieszczał m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Podróżach”, „Voyage”. Jest współautorem książki w serii „Pod Lupą Newsweek Polska”: W imię ojca. Fenomen Tadeusza Rydzyka (2007).

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms