PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2010-07-15      
autor: bea,

Paul Thertoux - Wielki bazar kolejowy

ocena: 2.91przeczytano 20 razy


Gdy wyruszamy w podróż, zazwyczaj najważniejsze jest dotarcie do wyznaczonego celu. Droga jest tylko sposobem osiągnięcia go. Okazuje się, że może być inaczej. To droga sama w sobie może być celem, to ona może być najważniejsza. Chodzi o to, by drogę przeżyć, a nie przebyć. Można przekonać się o tym czytając "Wielki bazar kolejowy" Paula Thertoux. Bohaterem jest tu podróż, jej wpływ na podróżującego. Równie ważne jest przemieszczanie się w przestrzeni, jak w czasie. Autor podróżował z Londynu do Tokio. Jako środek lokomocji wybrał pociąg, a właściwie pociągi. Różne. Jechał cztery miesiące.
Przez cztery miesiące podróży można poznać wiele, w tym samego siebie. Zobaczyć, co dziwi, co zachwyca, za czym się tęskni. Można też poznać ludzi - innych, dobrych, obcych, odmiennych, różnych. Przygodne i nietrwałe kontakty z ludźmi dają większą wiedzę o przemierzanych krajach niż zwiedzanie ich turystycznych atrakcji. Historia poznawana przez losy jednego człowieka okazuje się najciekawsza i najprawdziwsza. Kultura to ludzie w niej wychowani.
Godziny spędzone w pociągu to czas na zastanawianie się nad tym, co zobaczyło się w czasie postoju, nad tym co usłyszało się w nieznanym miejscu.
Opisana podróż odbyła się w latach siedemdziesiątych. Od tego czasu świat się bardzo zmienił. Nie zmieniła się jednak idea podróży dla niej samej, nie zmieniła się odmienność kultur, nie zmieniła się natura człowieka. Tak więc przemyślenia i obserwacje autora pozostają zawsze tak samo aktualne. Zaskakuje szczerość autora, który nie zastanawia się nad tym, czy coś co pomyślał wypada napisać.
Nie jest to przewodnik, nie jest to typowa książka podróżnicza, ale z pewnością fascynująca lektura, w której pełno kolorów, zapachów, odgłosów. A także mądrości.

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms