PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2010-09-18      
autor: lbt,

Marek Kęskrawiec - Czwarty pożar Teheranu

ocena: 3.00przeczytano 33 razy


"Piekło i Raj. Ile razy myślę o Iranie, zawsze te dwa przeciwieństwa stoją mi przed oczami, a granica między nimi jest płynna." Słowa Marka Kęskrwca w epilogu dobitnie ukazują emocje kojarzące się ze współczesnym Iranem.
Niesamowita życzliwość mieszkańców, gościnność, niewysłowiony zachwyt Europą i ogromna chęć wyzwolenia się z silnych ramion konserwatyzmu i podążenia za nowoczesnością. Z drugiej strony codzienny lęk, codziennie widziane okrucieństwa. I strach przed wszystkim co nowe.

"Czwarty pożar Teheranu" to mistrzowsko napisany reportaż polskiego dziennkikarza. Autor pozwala, choć odrobinę, zrozumieć zagmatwany świat dzisiejszego Iranu. Opowiada historie zwykłych ludzi, ale i wielkich przywódców politycznych, historie wielkich przyjaźni i dławiących nienawiści, ucieczki i woli walki.

Książka ta w interesujący sposób porusza tak mało znany i rzadko opisywany temat. Opatrzona jest w ciekawe fotografie, które pozwalają na konfrontacje wyobrażeń opisywanych obrazów. I choć "Iranu nie da się tak po prostu zwiedzić, zrozumieć i opisać", książka pozwala nam złamać stereotypy i rozbudzić zainteresowanie tą częscią świata.

Marek Kęskrawiec (ur. 1967) - dziennikarz i reportażysta. Dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press za teksty publikowane w „Newsweeku". Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa śledczego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku razem z Grzegorzem Indulskim wydał książkę Afganistan. Po co nam ta wojna?strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms