PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2010-10-08      
autor: lbt,

Marco Polo - Opisanie Świata, wyd. W.A.B.

ocena: 3.09przeczytano 292 razy


Jeden z pierwszych podróżnikow. Odkrywca i zdobywca. To jemu przypisuje się wytyczenie drogi przez Azję oraz odkrycie Chin. Marco Polo - wenecki kupiec i podróżnik, do dziś jeden z najwybitniejszych.

W swą wielką podróż jedwabnym szlakiem wyruszył jako siedemnastolatek, by powrócić do swego rodzinnego miasta po ponad dwudziestu latach. Rustycjan z Pizy, autor romansów rycerskich, w więziennym lochu staje się pierwszym słuchaczem opowieści o przygodach Marco Polo. Mimo, mu współcześni uznają go za szaleńca i niedowierzaja jego opowieściom, zbiór opowiadań "Il Milione" doczekuje się kolejnych wydań.
W języku polskim o przygodach Marco Polo pierwszy raz czytać możemy w 1954 roku kiedy to ukazuje się pierwsze wydanie Miliona - "Opisanie świata".

Trzymając w rękach najnowsze wydanie aż czuje się powiew historii. Mimowolnie przenosimy się na sale pałacu papieża rzymskiego i na dwór wielkiego chana, na pustynie i nad brzegi morza, na szerokie równiny i w wysokie góry. Wraz z Marco Polo przebywamy niezliczoną ilość kilometrów, słuchamy setki opowieści i legend zasłyszanych w czasie drogi. Podążamy drogą w której przeplatają się wielkie religie, różne tradycje i języki. Stajemy się świadkami potężnych bitew. Poznajemy zwyczaje i życie codzienne wielkich władców ale i zwykłych rzemieślników. Znajdujemy świat taki jakim był wiele wieków temu, świat tak nieprawdopodobny, a jednak prawdziwy.

Najnowsze wydanie "Opisania Świata" to arcydzieło wydawnicze. Opowieść opatrzona jest zbiorem przypisów opisujących i wyjasniających słowa i nazwy używane przez Marco Polo. Wielkim atutem jest przedmowa do dzieła autorstwa Umberto Eco. Pisarz - rodak Marco Polo zachęca do lektury, w trzeźwy jednak sposób patrząc na opowieści wielkiego podróżnika. To wszystko, podane w pięknej twardej oprawie sprawia, że jest to jedna z obowiązkowych książek na półce, nie tylko osób zainteresowanych podróżami i historią, ale dla wszystkich ciekawych świata.Wyjaśnijmy sobie jedno. Polo był kupcem, nie erudytą. Poza tym wyrusza w pierwszą podróż jako siedemnastolatek, powraca, gdy ma lat czterdzieści jeden, a w ciągu trzech kolejnych lat walczy na polu bitwy, zostaje jeńcem wojennym i dyktuje wspomnienia. Nie mógł czytać zbyt wielu dzieł europejskich, najwyżej legendy, o których napomyka w tekście, natomiast bajki, którym najwyraźniej daje wiarę, usłyszał w Kataju. Ale mimo wszystko otarł się o kulturę średniowiecznych encyklopedii (poza wszystkim duża część wiedzy w nich zapisanej przywędrowała z biegiem dziejów z katalogu cudowności Orientu). A piękne w panu Marcu Polo jest to, że mimo wszystko należy on do swojej epoki i nie może wyzwolić się spod wpływu jej ksiąg - których może wcale nie czytał - uczących go, jak należy patrzeć.
Umberto Eco


Przyjaciele, nie zapisałem nawet połowy z tego, co zobaczyłem.
Marco Polo


strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms