PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Pozostałe>Patronaty data dodania: 2011-02-10      
autor:

Zimą kajakiem przez Bałtyk - zbroja Vikinga

ocena: 2.91przeczytano 23 razyZobacz wszystkie informacje o wyprawie: Zimą kajakiem przez Bałtyk

MOTTO:

Dałeś mi Panie zbroje, dawny kuł płatnerz ją
W wielu pogięta bojach, w wielu ochrzczona krwią
W wykutej dla giganta potykam się, co krok
Bo jak sumienia szantaż uciska lewy bok
Magicznych na niej rytów dziś nie odczyta nikt
Ale wykuta z mitów i wieczna jest jak MIT
Do ciała mi przywarła , Przeszkadza żyć i spać
A tłum sie cieszy z karła, co chce Giganta grac
A taka w niej powaga dawno zaschniętej krwi
Że czuje jak wymaga i każe ROSNĄĆ MI
Być może – nadaremnie lecz stanę w niej za STU
Zdejmij ja Panie ze mnie, jeśli umrę podczas snu
JACEK KACZMARSKI

Fizyczna siła i wytrzymałość to za mało, aby pokonać morze Bałtyckie. Potrzebna jest odpowiednia taktyka. Jeśli idziesz w nieznane, musisz sam metodą prób, błędów i intuicji odnaleźć sposób i drogę, a do tego trafić na odpowiednią pogodę. „FORTITUDINE VINCIMUS” – zwyciężymy wytrwałością. To motto rodu wielkiego polarnika Sir Ernesta Shackletona. I tego motta przestrzegam sam i uczę moich zawodników.
Wąski, lekki kajak użyty w pierwszym szturmie doskonale spisywał się wśród wysokich fal, ale tego dnia Żywioł nie dał nam szans.
,,Głupota czy odwaga” – pytają dyskutanci na forum. A co było pod Termopilami? 300 przeciwko 2 milionom. A w Polsce 40 do 1 pod Wizną?

,,Można się cofnąć i obejść skalny próg
Lecz nam się zachciewa trudnych dróg
Jak marszu w pierwszej linii w wojny czas” (W.Wysocki)

W tym roku spróbujemy innego wariantu. Szturm z Bornholmu. Dłuższy i cięższy kajak. Aby chronić szeroki kokpit potrzebna jest dobra osłona, która jak zbroja ma chronić kajakarza i łódź przed ciosami lodowatych fal. Ta ,,zbroja Vikinga” zostanie wykonana w firmie ,,DI Sport” z Poznania.
Razem z Jankiem Ścigockim, sportowcem, doskonałym maratończykiem wyjechaliśmy o 5 rano i po 6 godzinach mogłem poznać właścicielkę firmy.

Izabela Dylewska, najlepsza i najsławniejsza polska kajakarka oraz gwiazda sportu światowego. Doskonała sportsmenka i wspaniała kobieta. Wielokrotna mistrzyni świata i Europy oraz medalistka olimpijska. Dla mnie postać doskonała, legendarna. Wzór wytrwałości, pracowitości, waleczności. Doskonały przykład do naśladowania dla młodego pokolenia.
Przed firmą Mistrzyni zaprosiła nas do środka i natychmiast wyjechała do innych zajęć.
Razem z Ryszardem Rospendą i Andrzejem Wierszyckim uzgadniam kształt, rodzaj materiału, długość suwaków. Ale mnie to nie wystarczyło. Powiedziałem, że nie wyjadę z firmy bez krótkiej rozmowy i pamiątkowego zdjęcia z Mistrzynią. Ostatecznie bez osłony kokpitu można jakoś płynąć, ale nie można przegapić spotkania z tak wybitną Osobowością i wspaniałą Sportsmenką.
,,Zwyciężymy wytrwałością”. Za godzinę Iza przyjechała i do Sochaczewa wróciliśmy z pamiątkowym zdjęciem. Mistrzyni zaprosiła mnie na spotkanie w przyszłości, na prelekcję o mojej wyprawie. Będzie to dla mnie zaszczyt, a poza tym doskonała promocja Sochaczewa. Po 2 miesiącach nawiązałem kontakt z Jurkiem Różańskim, kapitanem jachtu ,,ELTANIN”. Doskonały okręt, doskonała załoga. Krótka rozmowa, krótka odpowiedź: - ,,Jestem gotów do wypłynięcia w każdej chwili!”.
Latem w Kołobrzegu nawiązałem kontakt z właścicielem i szyprem łodzi do połowów wędkarskich. Zgodzili się towarzyszyć ,,Vikingowi” podczas wyprawy. Może być kilka ataków, kilka wariantów.
Z początkiem lutego chciałbym przewieźć ,,Vikinga” do Kołobrzegu. Pomoc w transporcie zadeklarował pan Mirek Kaczorowski, TRAMEX oraz motocykliści.


Wyprawa na facebooku: http://www.facebook.com/pages/Kajakiem-Przez-Baltyk/16445714693206

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms