PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2011-04-07      
autor: lbt,

''Australia, Gdzie kwiaty rodzą się z ognia'' - Marek Tomalik

ocena: 3.19przeczytano 84 razy


Odkąd pamiętam Australia jest dla mnie czymś specjalnym, miejscem o którym marzę od najwcześniejszych lat i do którego mam nadzieję kiedyś się udać. Jest to miejsce magiczne, z jednej strony znane wszystkim obrazy przewijających się wszędzie fotografii czerwonej pustyni, skały Uluru czy chociażby opery w Sydney, z drugiej miejsca niedostępne, dopiero niedawno odkryte dla zachodniej cywilizacji, niezbadane wierzenia Aborygenów. Dlatego właśnie z książką "Australia, Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" Marka Tomalika wiązałem duże nadzieje odkąd dowiedziałem się, że ma zostać wydana. Nie wiedziałem tylko czego po niej oczekiwać, nie czytałem wcześniej żadnej książki pana Tomalika.

Nie zawiodłem się! Na pewno! Książkę czyta się "na raz", trudno się od niej oderwać. Autor ma wielkie doświadczenie w podróżach po Australii, po jej dzikiej i niedostępnej części. Tym doświadczeniem hojnie dzielni się z czytelnikami, opisując swoje wyprawy, kreśląc portrety towarzyszy i napotkanych osób, dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Australii, Australijczyków, kwestii i różnic kulturowych. W malowniczy sposób opisuje przyrodę tego kontynentu, dzieli się odkryciami jej nadzwyczajności w sposób, który nakładnia do samodzielnego zgłębiania tego tematu.

Co ważne, książki nie jest "albumowym", przerysowanym opisem Australii. Pomimo absolutnej fascynacji tym miejscem autor nie upiększa, nie podaje nam znanego z mediów wizerunku Australii jako wspaniałej krainy kangurów, misiów koala, której mieszkańcy nie mają żadnych trosk. Przedstawia Australię, która oprócz wszystkich wspaniałości ma też drugie, znacznie mniej przyjazne oblicze.

Książkę mogę szczerze polecić wszystkim, których interesuje literatura podróżnicza, a dla wszystkich zafascynowanych Australią jest pozycją obowiązkową!strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


1. 2011-04-08 09:47:21
gość:
Ciekawa recenzja:) Jeśli książka rzeczywiście jest taka dobra, to chyba się na nią skuszę;) Bo faktycznie, jak tak człowiek chwilę pomyśli, to tak naprawdę bardzo niewiele wie na temat tego kraju... Przydałoby się to zmienić:)

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms