PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Ameryka Południowa data dodania: 2012-03-13      
autor: lbt,

Wodospady Iguaçu

ocena: 3.42przeczytano 2139 razyWodospady Iguaçu - Cataratas do Iguaçu (w języku guaraní - Wielka Woda), w 2011 wybrane zostały jednym z siedmiu naturalnych cudów świata. Ta niesamowita energia wody i niezwykła moc sił przyrody, zachwyci chyba wszystkich odwiedzających.

Na całość składa się 275 oddzielnych wodospadów, których wysokość sięga 72 metrów, rozciągniętych na długości niemal 3 kilometrów. Położone są na pograniczu Brazylii i Argentyny i jedynie kilka kilometrów od granic Paragwaju. Obszar objęty jest ochroną w ramach utworzonego Parku Narodowego Iguazú, który w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podziwianie wodospadów możliwe jest zarówno ze strony brazylijskiej jak i argentyńskiej. Po której ze stron wodospady wyglądają piękniej? Trudno jednoznacznie ocenić. Zdecydowanie warte odwiedzania są parki po obu stronach. Po stronie argentyńskiej mamy możliwość bliskiego zetknięcia się z siłami natury, podejścia tuż pod spad wody, tuż pod próg skalny, w miejscu gdzie rzeka urywa się i z ogromnym łoskotem i niebywałą szybkością spada w dół. Największą atrakcją jest Gardziel Diabła (hiszp. Garganta del Diablo) - największy i najwyższy z wodospadów. Prowadzi do niego długa kładka nad rwącymi wodami rzeki Iguaçu. Wreszcie na podeście tuż przy urwisku możemy obserwować niezwykłe widowisko. Spadającej wodzie towarzyszy ogromny huk a woda rozpryskuje się na duże odległości nie oszczędzając również oniemiałych turystów. To dlatego, zwiedzając wodospady warto, również w ciepły i słoneczny dzień, zaopatrzyć się w coś nieprzemakalnego. Dla zapominalskich jednak, w parku istnieje możliwość kupna przeciwdeszczowego płaszcza.

Siła spadającej wody sprawia, że nad wodospadami nieustannie unosi się delikatna mgiełka, a w słoneczne dni tuż nad wodą pojawia się intensywnie kolorowa tęcza. Są jednak momenty w ciągu roku, kiedy rzeka odmienia swe oblicze - w porze suchej, z powodu niskich stanów wody, odsłaniają się nawet skały zwykle skrywane przez wodospady. Nie jest to typowy widok, ale nie znaczy to, że mniej interesujący - brak unoszącej się w powietrzu pary wodnej sprawia, że widoczny jest ogrom i wysokość skarp z których spada woda.

Zarówno po stronie brazylijskiej, jak i argentyńskiej znajdziemy doskonale przygotowaną infrastrukturę turystyczną. Do wszystkich miejsc możemy dotrzeć wytyczonymi, dobrze opisanymi ścieżkami, a dotarcie do miejsc położonych w głąb rzeki umożliwiają kładki i podesty. W parku po stronie argentyńskiej kursuje kolejka (oplata wliczona jest w cenę biletu), która pomoże w pokonaniu dłuższych odcinków. Przy wejściu dostajemy mapkę dostępnych szlaków i atrakcji, która pozwoli na zaplanowanie wycieczki. Miejsc wartych odwiedzenia jest mnóstwo, dlatego najlepiej poświęcić dwa całe dni na zwiedzanie wodospadów po dwóch stronach rzeki.

Dodatkowo, niezwykłym elementem zwiedzania parku, jest możliwość spotkania na wolność wielu gatunków zwierząt. W drzewach hałasują niezliczone ilości egzotycznych ptaków, również tukanów, oraz małpy. Najpopularniejszym zwierzątkiem lądowym jest koati (ostronos), który nie tylko nie boi się człowieka, ale z chęcią podchodzi licząc na smakołyki. Gdy dopisze nam szczęście, spotkać możemy kapibarę. Do mniej lubianych zwierząt na jakie można się natknąć spacerując są węże i pająki. Należy pamiętać jednak, że obszar wokół wodospadów to park narodowy wydzielony również by chronić miejscową florę i faunę.

Dla nienasyconych standardowymi sposobami zwiedzania przygotowano także inne atrakcje. Z pewnością mocnych wrażeń dostarcza możliwość podpłynięcia, tuż pod ścianę wodospadu, specjalnie do tego celu przygotowaną łodzią. Dużym powodzeniem cieszy się również możliwość lotu helikopterem nad wodospadami i podziwianie tej niesamowitej panoramy z lotu ptaka. Firma oferująca takie przelotu ma swoją siedzibę jeszcze przed wejściem do parku, po stronie brazylijskiej.

Informacje praktyczne

Strona brazylijska

Autobus do Parku Narodowego odjeżdża co pół godziny z dworca autobusowego w Foz do Iguacu - koszt przejazdu 2,20R$. Można wsiąść też na przystankach na trasie autobusu.

Bilet wstępu kosztuje 41R$, brak zniżek dla studentów itp, zniżki tylko dla Brazylijczyków.


Strona argentyńska

Z dworca autobusowego w Puerto Iguazu jeździ autobus do Parku Narodowego. Bilet w obie strony kosztuje 15AR$.

Bilet wstępu kosztuje 100AR$, bilet na drugi dzień zwiedzania można kupić za pół ceny jeżeli pierwszego dnia przed wyjściem podstempluje się bilet.


Z Foz do Iguacu (z okolic dworca) kursuje autobus do Puerto Iguazu (na dworzec). Ważne jest, aby przy wyjeździe z Brazylii dostać pieczątkę wyjazdową (lokalni jej nie potrzebują i będą mówić, że nie trzeba), bez tego powrót do Brazylii może wiązać się z dużą opłatą. Autobus staje na granicy tylko na posterunku argentyńskim, więc trzeba poprosić kierowcę o przystanek także na brazylijskim. Jeżeli autobus nie będzie na Ciebie czekał, musisz poczekać na następny lub wziąć taksówkę.

Z Puerto Iguazu jeździ też autobus do Parku Narodowego po stronie brazylijskiej. Koszt przejazdu to 10AR$. Autobus zatrzymuje się na posterunku argentyńskim, ale nie czeka na posterunku brazylijskim! Z posterunku jednak jest tylko 150 metrów do ronda, na którym można złapać brazylijski autobus do wodospadów.

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


1. 2013-05-02 21:21:15
gość: Alicja
dziękuję, bardzo pomocne wskazówki i rady :)


  Mapapowiększ 

  Brazylia

Informacje o kraju: Brazylia
Flaga - Brazylia


  Argentyna

Informacje o kraju: Argentyna
Flaga - Argentyna
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms