PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2012-04-03      
autor: lbt,

Pojechane Podróże - recenzja

ocena: 3.32przeczytano 100 razyFestiwale podróżnicze, opowieści, które na nich można usłyszeć mają to do siebie, że pobudzając wyobraźnię motywują do planowania (i odbywania) podróży. Czasem zainteresują nas miejsca, o których usłyszeliśmy, czasem natchnie sposób zrobienia czegoś, przekazana łatwość podróżowania - wyjścia z domu i ruszenia w trasę. Te emocje jednak często słabną wraz z powrotem do “normalnego” życia, do pracy, do szkoły itp. Celem opisywanej publikacji jest właśnie podtrzymanie, albo nawet rozbudzenie tego uczucia.

“Moją pasją jest wyciąganie ludzi z domów” - mówi Marek Tomalik, duch opiekuńczy książki “Pojechane podróże”, która jest zbiorem opowieści podróżników związanych z festiwalem Trzy Żywioły. Nie jest ona typową książką o podróżach, nie opisuje szczegółowo tras, które przebyli autorzy, ale skupia się przede wszystkim na przekazaniu czytelnikowi ducha podróży, ducha dzięki któremu chce się wyjść z domu i wyruszyć świat.

Cel wydania książki został bez wątpienia osiągnięty. Książka działa na wyobraźnię. Przede wszystkim jednak jest świetnym zestawieniem kilkunastu różnych historii, które z jednej strony są na tyle krótkie, że każdy znajdzie czas, aby do nich zajrzeć, a z drugiej strony wystarczająco długie, aby przekazać to co w nich najważniejsze.

Książka zawiera 17 relacji. Każda z nich ma swój własny styl, każda jest wyjątkowa. Razem z autorami podróżujemy na chyba wszystkie możliwe sposoby - pieszo, autobusami, traktorem, pakistańską ciężarówką, samolotem, czy też nurkując. Odkrywamy lody Arktyki, nieznane plemiona i ludzką gościnność.
Spośród wszystkich opowieści moimi faworytami są:
- “Ciężarówka z marzeń”, czyli opowieść Katarzyny Gembalik i Mikołaja Książka o wyprawie do Pakistanu w celu zakupienia wspaniałej ciężarówki i... powrót nią do Polski,
- “Kolumbia - serce świata” Claudii Cardenas i Dominika Baca pokazująca, że wciąż są miejsca nieznane i nieodkryte, a wystarczy wiara i odrobina determinacji by dotrzeć tam, gdzie dociera niewielu, że nasi “starsi bracia” potomkowie zaginionych cywilizacji wciąż gdzieś żyją w taki sposób, jak żyli przed wiekami,
- “W stronę jądra ciemności” Jarka Sępka, pokazująca, że podróże mogą zaskakiwać na różne sposoby, że nie cały świat jest tak wspaniały jak w folderach, że nie o wszystkich wydarzeniach mówi się w popularnych mediach.

Do książki dołożona została też płyta z czterema filmami obrazującymi 4 z przygód, o których można przeczytać w książce. Jest to kolejna dawka emocji pozwalająca na własne oczy zobaczyć część z opisanych przygód. Moim faworytem znów jest “Pakistańska ciężarówka”, która może nie jest pełna zdjęć z trasy, ale za to pełna pozytywnych emocji.

AUTORZY POJECHANYCH OPOWIEŚCI

Ryszard opisał wyczynowy przelot „antkiem”, jednosilnikowym dwupłatowcem AN-2, z Bełchatowa do Bukawu (Kongo), z wieloma międzylądowaniami po drodze. W wieku niemal osiemdziesięciu lat – nadal realizuje swe podróżnicze marzenia. W tym sensie jest nadal młody, upływ lat nie wpływa na stan ducha.

Podobnie Ania Czerwińska, najwybitniejsza z żyjących polskich himalaistek. Dała pokaz odwagi, ale i zimnej krwi w spotkaniu z Maoistami w Nepalu. Nieprawdopodobna historia…

Kasia Gembalik to chyba najmłodsze pokolenie szalonych podróżników, z własnym, niebanalnym pomysłem. Wraz z Mikołajem Książkiem – wbrew wszystkiemu i wszystkim – przejechała z Quetty do Warszawy kolorową jak jej marzenia pakistańską ciężarówką. Bez hamulców, także w sensie dosłownym.

Marcin Obałek ‘Kaktus’ też dał upust fantazji, wybierając się w podróż po Ameryce Południowej traktorem.

Mikołaj Golachowski zweryfikował uczucia do antarktycznych ssaków w ich naturalnym środowisku.

Tomek Grzywaczewski przedstawił nowoczesną, niepomnikową lekcję patriotyzmu – epicką podróż śladami polskich uciekinierów z sowieckiego łagru (1941 r.), spod Jakucka do Kalkuty, przez jedne z najbardziej niegościnnych rejonów naszej planety.

Jarek Kuźniar odkrywa przed nami swe rozczarowanie Marokiem.

„Frycowy” rachunek sumienia swoich pierwszych podróżniczych zmagań na trasie do Indii i Nepalu czyni Robb Maciąg.

Jarek Sępek, skądinąd bardzo spokojny jegomość, zabiera na afrykańską wojnę.

Arek Ziemba prowadzi swój rower sobie tylko znanymi bezdrożami Madagaskaru.

Kasia i Andrzej Mazurkiewiczowie porywają nas na zimowy trekking w dawnym himalajskim królestwie Zanskaru.

W równie bajkowe klimaty, zupełnie nieznanych „białemu” terenów Sierra Nevada w Kolumbii, wciągają nas Claudia Cardenas i Dominik Bac.

Jacek Szymczak wkręca nas filmowo w podwodny, fantasmagoryczny świat.

Piotr Ganczarski relacjonuje motocyklową wyprawę Jedwabnym Szlakiem – pod patronatem Klubu Podróżników 3 Żywioły.

Marta Owczarek i Bartek Skowroński to podróżnicy zawsze głodni wrażeń i nie tylko – piszą o swoich fascynacjach przez pryzmat tego, co w trasie dookoła świata zastali na talerzu.

Piotrek Trybalski zdradza najśmieszniejsze szczegóły swej podróży lądem do Indii. Żywiołowo, odlotowo, na luzie.

Marek Tomalik wspomina tasmańską przygodę sprzed wielu lat.strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms