PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2012-04-04      
autor: arec, Arek Braniewski

Railay - Łodzią do raju

ocena: 3.02przeczytano 125 razy


Plaża Hat Rai Leh West fot. Arek Braniewski
Punkt widokowy fot. Arek Braniewski
Plaża po zachodniej stronie półwyspu Railay fot. Arek Braniewski
Jaskinia Księżniczki fot. Arek Braniewski
Łódź z długim ogonem fot. Arek Braniewski

W południowej Tajlandii, nad Morzem Andamańskim, za wapiennymi skałami znajduje się raj. To półwysep porośnięty palmami i mangrowcami, z nieziemską plażą i spektakularnymi zachodami słońca. Jak na raj przystało, dostęp do niego jest utrudniony, dotrzeć tam można tylko drogą wodną. Podróżując po Tajlandii podczas powodzi i pod koniec pory deszczowej, przyszło nam zmagać się z ulewą tropikalną płynąc małą łódką, niefortunnym zdarzeniem na kajakach i chorobą, która napędziła nam stracha. Jednak wszystko to przestało mieć znaczenie, bo odwiedziliśmy raj… Railay.

Nie sposób dotrzeć do Railay drogą lądową, ponieważ skały wapienne uniemożliwiają dostęp. Półwysep położony pomiędzy Krabi a Ao Nang jest miejscem wakacyjnego odpoczynku i dla gości hotelowych, beztrosko wypoczywających na jednej z najpiękniejszych plaż na świecie – Hat Rai Leh West, i dla backpackersów. Ci ostatni całymi dniami wspinają się po skałach wapiennych, a mieszkają w spartańskich drewnianych bungalowach.

Z Krabi do Railey płynie się około pół godziny łodzią „z długim ogonem”. Kapitan odpływa gdy zbierze się komplet, 8 osób. W szczycie sezonu turystycznego łodzie pływają regularnie, w połowie października chętni byliśmy tylko my dwoje. Pozostało czekać na więcej osób, zrezygnować (nigdy!) albo wyczarterować łódź. Godzina czekania sprawiła, że kapitan sam zaproponował możliwość wynajęcia całej łodzi i podał swoją cenę. Po dwóch godzinach i w dalszym ciągu braku innych pasażerów, odpłynęliśmy za 3/4 początkowej ceny. Niedługo potem wszystkim trojgu przyszło nam żałować, że transakcja w ogóle doszła do skutku. Pogodne niebo zasnuły chmury i zaczęła się tropikalna ulewa. Skryci pod daszkiem, nakryliśmy plecaki pokrowcami od deszczu. Fale rozbryzgiwały się o dziób i miotały małą łódką. Czas trwania rejsu wydłużył się niemal dwukrotnie, a gdy tylko dopłynęliśmy przestało padać. Jak się później przekonaliśmy, ulewy charakterystyczne dla pory deszczowej są krótkie, trwają około kilkudziesięciu minut, intensywne i mają miejsce codziennie o podobnej porze. Gdy po południu zanosiło się na takie obfite opady deszczu, właściciele restauracji, barów i sklepów doskonale wiedzieli co się świeci i szybko zamykali podwoje. Ulewy tropikalne mają swoje zalety z perspektywy podróżnego. Lepiej niech popada raz dziennie a dobrze, a nie siąpi cały dzień. Ale dlaczego pada akurat wtedy, gdy jesteśmy na morzu?

Plaże po obu stronach półwyspu są tak różne jak przyjezdni niskobudżetowi i all inculsive. Hat Rai Leh East to najbardziej rozwinięta część wybrzeża, z hotelami, pensjonatami, zakwaterowaniem dla backpackersów oraz restauracjami, barami i sklepami. Tamtejsza plaża nie wygląda zachęcająco, bo porastają ją mangrowce, a woda w zatoce jest błotnista i płytka. Na szczęście jednak od o niebo lepszej plaży Hat Rai Leh West, dzieli tylko 5 minut spaceru przez półwysep. Ta plaża z kolei na zachodnim wybrzeżu jest piaszczysta i szeroka, a woda wymarzona do kąpieli. Zacumowane łodzie, które przypłynęły z Ao Nang jakby specjalnie były ustawione, żeby posłużyć za tło do wakacyjnych zdjęć. Chcąc błogo leniuchować na plaży umilając sobie czas lekturą, z pomocą przyjdą sklepiki z używanymi książkami. Zostawiając już przeczytaną, otrzymuje się lepszą cenę. Poza książkami po angielsku, niemiecku i w językach skandynawskich, gdzieniegdzie znaleźć można również polskie publikacje. Wieczorem, Hat Rai Leh West zapełnia się amatorami zachodów słońca. Na to niesamowite widowisko w scenerii skał wapiennych wystających z Morza Andamańskiego, właściciele lokalnych barów kładą maty na piasku, stawiają świeczki i oferują oglądanie zachodu słońca przy drinku.strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Tajlandia

Informacje o kraju: Tajlandia
Flaga - Tajlandia
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms