PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2012-07-16      
autor:

Ośrodki w dolinie Val di Fassa: Pozza di Fassa i Moena

ocena: 2.98przeczytano 60 razy


Artykuł sponsorowany

Val di Fassa to ogromna, szeroka dolina. Jest jedną z najważniejszych turystycznie dolin znajdujących się w Dolomitach. Stanowi istotną arterię prowadzącą do rozmaitych atrakcyjnych grup górskich. Otaczają ją masywy Dolomiti Fassani, Marmolada (masywny lodowiec nazywany "królową Dolomitów"), Sella, Sassolungo, Cattinaccio i Latemar. O zaletach doliny jako węzła komunikacyjnego stanowią liczne przełęcze, dzięki którym można stąd łatwo dojechać do sąsiednich dolin.

Wszystkie znajdujące się w dolinie Val di Fassa miejscowości są ośrodkami turystycznymi. W samym jej sercu, przy wylocie doliny Val di S. Nicolo, znajduje się jedno z nich - Pozza di Fassa. Miasteczko to otaczają z każdej strony bardzo słynne szczyty: Monzoni, Vajolet, Sella i Marmolada. Pozza di Fassa stanowi dogodny punkt do wyjścia w góry Dolomiti Fassani oraz do grupy Catinaccio. Z miejscowości można się także dostać na szczyt Sentiero attrezzato Lino Pederiva (grupa Marmolady). Jest też możliwość skorzystania z kolejki gondolowej, której górna stacja znajduje się na wysokości 2044 m, na wierzchołku Buffaure.

Początek jednego z najpiękniejszych szlaków Dolomitów - Skitour Panorama - znajduje się właśnie w miejscowości Pozza di Fassa. Zjeżdżając tą trasą do Alba di Canazei podziwiać można widoki na majestatyczne szczyty Catinaccio, Sassalungo i Latemar. Ciekawym fragmentem Skitour Panoramy jest czarny szlak Ciampac wiodący do miejscowości Alba, a następnie na Sella Rondę. Dla miłośników wieczornej jazdy w Pozza di Fassa przygotowana została oświetlona trasa Aloch. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o miejscowości.

Inną miejscowością godną uwagi położoną w dolinie Val di Fassa jest Moena. W języku włoskim nazwa "moena" oznacza "wróżkę Dolomitów". To całkiem duże miasteczko ulokowane w niecce - stanowi przejście pomiędzy doliną Val di Fassa a Val di Fiemme. Otaczają ją góry, lasy i pastwiska, co w połączeniu z uroczą architekturą zabudowań daje niezwykle malowniczy widok.

Moena znajduje się wśród dziewięciu połączonych ze sobą centrów narciarskich doliny Val di Fassa. To - tak jak Pozza di Fassa - bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Możemy stąd dostać się na nartach m.in. do Bellamonte, skibusami do ośrodków Tre Valli czy Lusia. Ma tu swój początek szosa do Falcade, biegnąca przez przełęcz Passo di San Pellegrino, Val Biois i dolinę Cordevole.

Alpejskie doliny - zwłaszcza te w Trentino - charakteryzują się łagodniejszym klimatem i opadami mniejszymi niż w pozostałych regionach gór. Nie bez przyczyny Dolomity są postrzegane jako raj dla narciarzy - w nielicznych miejscach na świecie można jeździć po grubym śniegu roziskrzonym słońcem przez ponad 80% dni w roku. Jednak warto pamiętać o zmienności pogody w górach - mgły, burze i opady mogą skutecznie popsuć nam zabawę, jeśli nie będziemy na nie przygotowani. Dlatego będąc w którymkolwiek z kurortów w dolinie Val di Fassa należy sprawdzać prognozę pogody przed każdym wyjazdem na trasę. Tutaj np. możecie sprawdzić pogodę w miejscowości Moena.strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms