PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2012-07-16      
autor:

Ośrodki na Paganelli: Molveno i Andalo

ocena: 3.02przeczytano 135 razy


Artykuł sponsorowany

Położoną na obszarze Trentino dolinę Val di Sole można bez wątpienia zaliczyć do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych alpejskich dolin. Do tego miejsca turyści ściągają zarówno zimą, jak i latem - każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Dolina otoczona jest przez masywy gór Dolomiti di Brenta, Adamello-Presanella i Ortlera. Jest częścią kompleksu Skirama Dolomiti-Adamello-Brenta, łączącego jej obszar ze stacją Valle dell'Adige i doliną Val Rendena, dzięki czemu na narciarzy czeka ok. 290 km doskonale przygotowanych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Poza narciarstwem, ukształtowanie terenu w okolicy i oferta tutejszych centrów sportowych pozwala na uprawianie nordic walkingu, kolarstwa górskiego, trekkingu, jazdy konnej, a także sportów wodnych - w okolicy znajdują się liczne jeziora górskie różnych rozmiarów. Jednym z najciekawszych punktów położonych w dolinie Val di Sole jest płaskowyż Paganella. Rozpościera się pomiędzy masywami Dolomiti di Brenta a szczytem Paganella. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2165 m, na obszarze Parku Narodowego Adamello-Brenta - uważanego za najpiękniejszy obszar chroniony we włoskich Alpach. Roztaczają się stamtąd przepiękne widoki na wznoszące się wokół płaskowyżu grupy górskie, należące do najważniejszych w całym Trentino.

Do najbardziej istotnych ośrodków narciarskich ulokowanych na płaskowyżu Paganella należy zaliczyć takie kurorty jak Fai della Paganella, Andalo i Molveno. Każdy z nich oferuje nieco inną, ale bardzo bogatą ofertę dla narciarzy.

Molveno to miejscowość malowniczo położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Turyści przybywający tutaj bardzo sobie cenią okoliczne tereny - nadają się świetnie nie tylko do uprawiania narciarstwa, ale także na jazdę na rowerze górskim i piesze wycieczki. Startują tu ścieżki wiodące przez las na szczyty Dolomitów Brenty i na górę Gazza (2034 m wysokości), z której licznymi atrakcyjnymi trasami można zjeżdżać na nartach. W odległości 4 km od Molveno znajduje się centrum Andalo i wyciągi narciarskie - można do nich dojechać skibusem. Wielką atrakcję stanowi pobliskie jezioro - można tam uprawiać sporty wodne (np. windsurfing, kajakarstwo, wędkarstwo, żeglarstwo) i wypoczywać na jednej z pięknych, trawiastych plaż. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o Molveno.

Drugim z trzech ważnych ośrodków na Paganelli jest Andalo. Jest to spory, nowoczesny kurort, o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze narciarskiej i bazie noclegowej, którą stanowi kilkadziesiąt hoteli i gospodarstw. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest bliskość wyciągów i tras narciarskich - można praktycznie w ogóle nie używać auta podczas pobytu. Większość tras to szlaki o umiarkowanym stopniu trudności - idealne zarówno dla początkujących narciarzy. Zaawansowani sportowcy też znajdą tutaj coś dla siebie - np. słynną czarną trasę o nazwie Olimpica. Zanim wyruszycie w trasę, pamiętajcie o sprawdzeniu prognozy pogody - mimo, że słoneczna aura panuje w Dolomitach niemal przez cały rok, zdarzają się też gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Tutaj znajdziecie szczegóły na temat pogody w Andalo.strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms