PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Ameryka Południowa data dodania: 2012-08-24      
autor: lbt,

Salar de Uyuni - bezkresna biel

ocena: 3.75przeczytano 1364 razy


Każdego roku dziesiątki tysięcy turystów z całego świata przyjeżdża do Boliwi by zobaczyć ten cud natury, nieograniczone połacie śnieżno białej soli skrzącej się w południowym słońcu - Salar de Uyuni. Chociaż wyschnięte słone jeziora spotkać można w wielu miejscach na świecie, ten w Boliwii jest z pewnością wyjątkowy. Ze swoją powierzchnią ponad 10000km2 staje się największym solniskiem na świecie. Grubość warstwy soli dochodzi miejscami do 100 metrów.

Na jednym z krańców jeziora znajduje się mała wioska Colchani, której mieszkańcy zajmują się pozyskiwaniem soli, suszą ją tworząc z niej charakterystyczne kupki. Jedynie niewielka część solniska udostępniona jest do tych prac, pozostały, znacznie większy obszar znajduje się pod ochroną. W porze suchej powierzchnię pustyni pokrywają idealnej formy heksagony, natomiast podczas pory mokrej (styczeń, luty, marzec) Salar pokrywa się kilkucentymetrową warstwą wody, sprawiając, że cały jego obaszar staje się ogromnym błękitno-białym lustrem.

Salar jest pozostałością po plejstoceńskim słonym jeziorze Ballivián. Znajduje się w sercu płaskowyżu Altiplano, obszaru o jednym z najpiękniejszych i najbardziej magicznych krajobrazów na ziemi. Na solnisku znajduje się kilka wysp, w tym zdecydowanie najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów - Wyspa Incahuasi z tysiącami gignatycznych kaktusów. Salar okala niezwykła kraina wulkanów, wielobarwnych lagun, nietypowych formacji skalnych i ośnieżonych sześciotysięczników. Na otwartych przestrzeniach spacerują wikunie a przy zbiornikach wodnych stada flamingów.

Jak wybrać się na Salar de Uyuni?
strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Boliwia

Informacje o kraju: Boliwia
Flaga - Boliwia
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms