PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2012-09-21      
autor: lbt,

Dorota Warakomska - 'Droga 66' - audiobook

ocena: 3.00przeczytano 68 razyPodczas gdy do kin wchodzi ekranizacja kultowej książki Jacka Kerouaca "W drodze", nie tylko widzowie i czytelnicy, ale już również słuchacze, mają okazję poczuć niesamowitą atmosferę drogi 66, najsłynniejszej arterii Ameryki. Wraz z autorką, Dorotą Warakomską, udajemy się w tę niezwykłą podróż.

Droga 66, Droga Matka, od 1926 stanowi symbol wolność, przygody i nadziei, kwitnących przyjaźni i burzliwych miłości. Dorota Warakomska zabiera nas na wycieczkę, wprost z wietrznego Chicago na południowy zachód poprzez małe, klimatyczne wioski i miasteczka, przez Kansas, Oklahomę, Kalifornię aż do zachwycającego Los Angeles, pokonując łącznie ponad 20 tysięcy kilometrów, wycieczkę nieograniczoną czasem i zobowiązaniami.

Autorka snuje opowieść, w której tle przewijają się znane piosenki, wybitni artyści i słynne filmy. O drodze śpiewali Rolling Stones i Depeche Mode. Są tu miejsca z filmu "Autostopowicz", są też "Złomek" oraz pierwowzory innych bohaterów z kreskówki "Auta". Wzdłuż drogi ciągną się nie tylko malownicze miejscowości, w których wszyscy mieszkańcy wesoło się pozdrawiają i zagadują podróżnych, ale też nieziemskie krajobrazy z Wielkim Kanionem Kolorado na czele.

Książka jednak to nie tylko opowieści o drodze ale też te z drogi, niesamowite historie ludzi napotkanych podczas podróży, niezwykłe osobowości które od pokoleń, nierozerwalnie związane są ze słynną sześćdziesiątką szóstką i pałają do niej odwzajemnioną miłością. Historie pojedynczych ludzi, całych rodzin i miast zmieniających się w czasie, historie nieraz smutne i opowiadające o trudzie przetrwania w zmieniającej się rzeczywistości.

Jak sama autorka zapewnia, "Droga 66" to nie jest przewodnik, lecz jeśli ktoś dzięki tej opowieści wybierze się szlakiem kultowej drogi, sprawi twórczyni ogromną przyjemność. I faktycznie, ten wyjątkowy amerykański duch powoduje ogarniające całą mnie uczucie, że musze tam być, musze zjeść lody w lodziarni Teda Drewes'a w Saint Luis i omlet w Lou Mitchells w Chicago. Muszę poznać cztery niesamowite kobiety z Kansas, obejrzeć film w samochodowym kinie, obejrzeć mecz baseballowy i konkurs rodeo. Route 66 wciąż zachwyca, przyciąga tłumy turystów i nic nie zapowiada by cokolwiek się miało zmienić.

Opowieść Doroty Warakomskiej poznałam sluchając audiobooka. Chociaż nic nie zastąpi szelestu książkowych kartek i zapachu świeżego druku, audiobook zdecydowanie ma również zalety. Audiobook daje wielką swobodę poznania kolejnej książki, nawet w sytuacji, gdy na tradycyjne czytanie nie mamy czasu. Książkę można posłuchać w drodze do pracy, na spacerze, czy w czasie prac domowych.

"Droga 66" wydanej w formie audiobooka nie można nic zarzucić, nagrania są wysokiej jakości, a fakt, że książkę czyta nam sama autorka dodaje jej dodatkowej wartości.strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms