PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Recenzje>Książki data dodania: 2012-11-25      
autor: lbt,

''Jadę sobie'', Marzena Filipczak

ocena: 3.48przeczytano 144 razy


Zabawny, nieco zagadkowy tytuł i przyciągająca wzrok okładka to pierwsze spostrzeżenia. Książka Marzeny Filipczak "Jadę sobie" wyróżnia się na księgarskich półkach i, od innych książek o tematyce podróżniczej, wyróżnia ją też zawartość.To bardzo łatwa w odbiorze, lekka i nierzadko zabawna, nietypowa mieszanka: opowieści z podróży i poradnika. Autorka, na codzień dziennikarka, wyrusza w półroczną podróż do Azji. Od maja do października, przez kolejne miesiące samotnie odwiedza Indie, Malezję, Tajlandię, Kambodżę i Wietnam; podróżuje autobusami, pociągami, samolotami i łodziami; zwiedza, odpoczywa i poznaje. Podróż pełna jest niespodziewanych sytuacji, wspaniałych spotkań, ale też i niebezpiecznych i trudnych momentów. Podróżowanie jednak uzależnia, wciąga i zniewala, i choć pięć miesięcy na początku zdawało się nie mieć końca, ostatecznie pozostawia niedosyt.

Ta pierwsza część to, jak przyznaje sama autorka, autentyczne zapiski z jej bloga prowadzonego na bieżącą podczas podróży. Nie jest to typowy przewodnik - nie znajdziemy tam opisów poszczególnych atrakcji turystycznych, możliwości dojazdu czy konkretnych adresów. To bardziej spostrzeżenia, bezpośrednie refleksje, emocje. Język jest potoczny, miejscami nawet nazbyt kolokwialny, ale historie, które autorka opowiada, prześwietne! Szczerze i prawdziwie, bez zbędnych eufemizmów opowiada o trudach i radościach pięciu miesięcy w środowisku tak róznym od "naszego", europejskiego.

Druga część to informacje praktyczne, poradnik dla samotnie podróżujących kobiet, choć oczywiście nie tylko. Jeśli ktoś nie ma pewności co spakować w plecak w swoją podróż, gdzie ukryć dodatkowe pieniądze, jak zachowywać się na miejscu, czym się przemieszczać, jak szukać hoteli albo w ogóle - czy jechać, po jego lekturze powinnien rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Bo oczywiście jechać! Świat stoi przed nami otworem a wszystkie marzenia są tuż przed nami, trzeba tylko mieć odwagę je zobaczyć i wyciągnąć po nie ręce.

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms