PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2008-01-30      
autor: Daniel1984, Daniel Braciszewski

Szlakiem "Kazachstańskiej drogi"

ocena: 3.14przeczytano 783 razy


Kazachstan to kraj na pograniczu Azji i Europy należący do państw Azji Centralnej obok Turkmenistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu, który istnieje samodzielnie od rozpadu Związku Radzieckiego. Państwo to jest blisko związane z Polską poprzez historię, niestety z tą negatywną jej częścią, a mianowicie z rokiem 1936, kiedy to z rozkazu Stalina zostali tam wysiedleni Polacy z terenów dzisiejszej zachodniej Ukrainy. We wcześniejszych latach, ale także i później, trafili tu przedstawiciele innych nacji, jak Niemcy nadwołżańscy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Koreańczycy, Czeczeńcy i wiele innych... Według oficjalnych danych w Kazachstanie są 152 narodowości. Znalazło to wyraz w jednym z symboli nowej stolicy Astanie – piramidzie "Pałac zgody i pokoju" – gdzie w górnej jej części są wyobrażenia 152 gołębi wtopione w szklaną konstrukcję, widoczne od wewnątrz.

Kazachstan zyskał ostatnio sławę dzięki prześmiewczym filmom Saszy "Borata" Cohena, gdzie przedstawiany jest jako najbardziej zacofany kraj na świecie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, o czym mogłem niedawno się przekonać.

Kraje Azji Centralnej bliżej poznałem podczas moich studiów w Instytucie Wschodnim UAM na kierunku Stosunki Międzynarodowe: Wschodoznawstwo. Myśl o podróży do Kazachstanu zrodziła się w poprzednim roku, kiedy podjąłem decyzję o napisaniu pracy magisterskiej o klimacie inwestycyjnym w tym państwie. Do tego były niezbędne materiały, których w Polsce brakuje, co wiąże się z nikłą wiedzą o tym kraju i funkcjonującymi jeszcze w naszym społeczeństwie stereotypami.

Po przyjeździe do Ałmaty2 mogłem się o tym przekonać na własnej skórze podczas rozmów z polskimi przedsiębiorcami, jak i w trakcie stopniowego poznawania miejscowych realiów. Nasze środowisko biznesu stosunkowo późno zainteresowało się tamtejszym rynkiem, można powiedzieć, że firmy zjawiły się w Kazachstanie w ostatniej chwili, co wynika ze zbyt opieszałej reakcji naszego rządu. Mam tu na myśli perspektywiczny sektor budowlany, który znacznie się rozwija, co związane jest z modernizacją państwa, która znajduje wyraz w licznie ogłaszanych planach i strategiach. Ta kwestia jest związana także z innymi branżami. W tym roku można odnotować większą aktywność polskich struktur rządowych na rynku kazachstańskim, widoczną na przykładzie licznych wizyt oficjalnych delegacji. Od jakiegoś czasu są organizowane fora polsko – kazachstańskie3 o charakterze ogólnym, bez nacisku na konkretny sektor gospodarki. Firmy nasze widoczne są na różnych imprezach targowych, których coraz więcej jest w Kazachstanie. Polacy aktywnie działający na miejscowym rynku mają swoje siedziby głównie w Ałmaty, która nadal, mimo przeniesienia stolicy kraju w 1997 roku do Astany, ma największe znaczenie w kraju. Owe miasto ma być azjatyckim centrum biznesu w przyszłości, o czym mogłem się przekonać, widząc powstającą od nowa dzielnicę zaprojektowaną w myśl najnowszych trendów w architekturze. Dominuje szkło i stal. Co prawda, budynki są dopiero wznoszone i ledwo widoczne zza blaszanych płotów otaczających place budowy, ale o ich przyszłym kształcie możemy się przekonać dzięki plakatom ukazującym wizje architekta. Ilość tych afiszy jest znaczna, praktyczne są porozklejane jeden obok drugiego; może mają zwiększyć społeczną akceptację inwestycji i zaspokoić ciekawość miejscowej, jak i napływowej ludności. Na uwagę zasługuje fakt obecności w Ałmaty plakatów propagandowych, ukazujących przyszłe wizje kraju, zaopatrzonych w cytaty pochodzące z wypowiedzi prezydenta i planów rozwoju państwa.

Kraj ten jest stosunkowo mało znany w Polsce mimo związków historycznych i ilości osób pochodzenia polskiego, które w nim mieszkały czy mieszkają do tej pory. Praktycznie na początku lat 90-tych sobie o nim przypomniano, kiedy pojawiła się możliwość repatriacji i powrotu tej ludności do swojej dawnej Ojczyzny. Obecnie Kazachstan dynamicznie się rozwija; można powiedzieć nawet, że najlepiej spośród wszystkich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Niewątpliwie zasługą tego są surowce naturalne, których ogromne ilości znajdują się pod powierzchnią ziemi i na dnie Morza Kaspijskiego, a które są umiejętnie wykorzystywane przez władze. Szczególnie duże znaczenie mają ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, które stymulują rozwój gospodarki kraju, decydując o jej surowcowym charakterze. Na uwagę zasługuje fakt otwartości na wszelkie inwestycje zagraniczne; powstają strefy ekonomiczne i centra biznesowe w większych miastach, szczególnie mam tu na myśli Ałmaty i nową stolicę – Astanę. Przedsiębiorcy z różnych regionów świata już się tym krajem zainteresowali; niestety polskich firm jest wciąż mało na tamtejszym rynku, o czym wcześniej już wspomniałem, ale stopniowo zaczynają się pojawiać. Kraj ma ambicję wejść w najbliższym czasie do grupy 50 najbardziej rozwiniętych państw świata, a także do Światowej Organizacji Handlu. Systematycznie umacnia swoją pozycję w rankingach światowych i aktywnie współpracuje z Unią Europejską. Władze realizują z uporem strategię rozwoju Kazachstan – 2030 przedstawiając każdego roku, w rocznicę jego ogłoszenia, osiągnięte cele zawarte w owym planie.

W kraju realizowane są także inne strategie związane z różnymi sektorami gospodarki, jak np. podbojem kosmosu, czego wyrazem jest pierwszy satelita i rozwój Bajkonuru, także jako ośrodka badawczo–szkoleniowego. Kazachstan jest znaczącym eksporterem ropy i gazu, przez jego terytorium przebiega wiele kilometrów sieci transportowych – gazociągów i rurociągów, których ilość systematycznie się powiększa; wspomnieć należy tu chociażby o planach budowy rurociągu nadkaspijskiego i transkaspijskiego oraz powstającym Turkmenistan – Chiny. Polska tutaj także upatruje swoją szansę na dywersyfikację sektora energetycznego, zachęcając władze Kazachstanu do uczestnictwa w projekcie przedłużenia rurociągu Odessa – Brody do Gdańska, którym ma być transportowana właśnie ropa z Kazachstanu.

1 Tytuł artykułu: Nawiązanie do tytułu książki Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa wydanej w Polsce w 2007 roku.
2 Nazwa miasta obowiązująca oficjalnie od 1993 roku, wcześniejszą od 1921 roku była Ałma – ata (Ojciec Jabłek), jednak wśród Kazachów w powszechnym użyciu funkcjonowała zawsze Ałmaty (Ałma – jabłko, a –ty to sufiks często spotykany w kazachskich nazwach geograficznych). Obie nazwy wywodzą się z języka kazachskiego. Natomiast Ałmaty jest uważana za historyczną.
3 Współcześnie biorąc pod uwagę różnorodność etniczną Kazachstanu w użyciu funkcjonują dwa określenia: kazachstański i Kazachstańczyk w odniesieniu do wielonarodowego państwa oraz kazaski i Kazach wobec narodu.
strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Kazachstan

Informacje o kraju: Kazachstan
Flaga - Kazachstan
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms