PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2008-02-12      
autor: Podróżnik, Krzysztof Wysocki

Z Dilary Bikecz, czyli nieustępliwą Marią Potocką w Bakczysaraju

ocena: 3.09przeczytano 89 razy


Wyjątkowy zakątek świata zawierający całą przebogatą paletę barw, smaków i zapachów. Krym to miejsce przeuroczych pałaców pełnych bogactwa osadzonych w scenerii bajkowej przyrody mieniącej się wszystkimi barwami słońca. Kraina kolorowych miasteczek pełnych egotycznych meczetów, cerkwi, kienes i ludzi emanujących życzliwością, otwartością i pomocą.

W Przemyślu bladym świtem otrzymałem bukiet kwiatów, były to róże białe i czerwone, wczesnoletnie, mieniące się całą paletą oszałamiających kolorów i zapachów.
- Proszę położyć w mauzoleum Dilary Bikecz – powiedziała kobieta o niezwykłej orientalnej urodzie w wieku nieokreślonym, może trochę balzakowskim.
- Proszę Pani zwiędną, nie dojadą, nie ma szans, takie piękne.
- Nie, proszę się nie obawiać, bo to dla Dilary.
Dziękuję odpowiedziała, odwróciła się i energicznym krokiem podążyła w nieznanym kierunku. Jeszcze przez chwilę na tle wschodzącego słońca widziałem jej nienaganną prostą i tajemniczą sylwetkę. Zniknęła tak samo szybko jak i się pojawiła. Zaskoczony niecodzienną sytuacją wzruszyłem ramionami.
W myślach powiedziałem – ładnie się zaczyna. Zwiędną lub się zasuszą. Obiecałem, dowiozę. Wsiadłem do rozklekotanego busa i ruszyliśmy. Jeszcze ostatnie spojrzenia na znajome bryły budynków ze świeżo odmalowanymi elewacjami przywróciły silne reminiscencje dawnych podróży po Ukrainie. Jechaliśmy w porze dojrzewania zbóż i zbiorów miodu. Pola złotej pszenicy i dywany słoneczników poprzecinane poletkami sadów soczystych brzoskwiń odurzały bukietem zapachów. Oczy moje łagodniały chłonąc paletę kolorów ciepłych i subtelnych, zwiewnych i lekkich. Pejzaże cudowne, niczym jak kadry przesuwające się w dobrym filmie przyprawiały o zawrót głowy, a głodne oczy zapisywały wszystkie barwy ukraińskiego lata. Gorącego lata utkanego z bezchmurnego nieba, wabiącego lekkością powietrza zatrzymanego w czasie i przestrzeni, poprzetykanego siatką nocy pełnych księżyca i dźwięków tajemnych. Znów stawaliśmy na popasach przy sporadycznie położonych stacjach benzynowych. Stawialiśmy na noc kosze w groźnych uroczyskach, a płonące ogniska wesołymi trzaskami chrustu, igraszkami ognia śmiały się do nas wesoło. Step spał, wiatr niósł daleko dźwięki gitary, gdzieś w oddali słychać było głos ptaków. Czuby nasze dymiły oparami starodawnego mocnego miodu. Podążaliśmy ku Krymowi weseli i beztroscy, a drodze naszej towarzyszyły wybuchy niepohamowanej radości i oczekiwania na spotkanie z nieznanym. Wreszcie otworzyły nam się wielkie stepy, płaskie obszary z pozoru monotonne, suche, których jedynym urozmaiceniem były zapadliska, nikłe wąwozy i wyschłe koryta rzek. Było lato, trawy w całych odcieniach żółci, jasnych i ciemnych brązów kołysały się łagodnie gnane ciepłym wietrzykiem niczym jak fale na spokojnych południowych morzach. Ziemia czarna, miejscami przybierająca kolor owocu kasztanu, spalona słońcem, spękana o kształtach siatki kartograficznej prosiła spragniona jak chory w gorączce o haust wody. Błękitne niebo i wszechobecna cisza bolała w uszach. Noce zaś gwiaździste były pełne bezruchu, statyczne tak jakby Pan Bóg świat zatrzymał. Zmierzch, gdzieś na horyzoncie majaczyły nikłe góry, które w miarę przybliżania się rosły otwierając swój majestat powagi i niedostępności. Niektóre mniejsze szczyty były płaskie, na których pasły się zwierzęta. Letnie pastwiska Tatarów zwane Jajłami były dla nas nie lada zaskoczeniem. Zdążaliśmy ku Bakczysarajowi, miastu legendzie, niezdobytemu położonemu nad zgniłą wodą. Niespodziewanie otworzyła się nam dolina otoczona ze wszystkich stron górami niczym młoda kobieta spragniona miłości zapraszając do wejścia.

strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Ukraina

Informacje o kraju: Ukraina
Flaga - Ukraina
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms