PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2008-02-15      
autor: lbt,

Krótki przewodnik po Zagrzebiu

ocena: 3.71przeczytano 3706 razy


Historia
Początki miasta sięgają VIII wieku, wtedy powstała słowiańska osada Gradec. Rozwijał się on jako osada kupców i rzemieślników. W wieku XI na sąsiednim wzgórzu założono Kaptol. Miasto było zamieszkane głównie przez kler i rozwijało się wokół katedry świętego Stefana.
Miasta zostały połączone dopiero w 1850 roku, ponad trzysta lat po uzyskaniu przez nie miana stolicy Chorwacji.

Zwiedzanie
Większość ciekawych obiektów Zagrzebia jest położonych blisko siebie. Centrum miasta składa się z trzech dzielnic. Dwie z nich to historyczne i pełne zabytków Gradec i Kaptol (razem tworzą Gornji Grad), a trzecia do Donji Grad położony z południowej ich strony.
Głównym placem Zagrzebia jest Trg bana Josipa Jelačića. W jego centrum stoi pomnik bana Jelačića na koniu. Toczył on na czele Chorwatów walki o niepodległość w XIX wieku. Miejsce to jest także głównym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Aby w pełni poczuć atmosferę Zagrzebia warto przyjść tu wieczorem i pospacerować okolicznymi uliczkami.
Na placu znajduje się informacja turystyczna, gdzie można otrzymać plan miasta.Gornij Grad
Z placu najlepiej udać się, ulicą Jurišićeva na Trg hrvatskich valikana, gdzie znajduje się siedziba banku narodowego. Stamtąd udajemy się już w kierunku katedry ulicą Draškovićeva, a dalej Vlašką.Katedra Sv. Stjepana (św. Stefana) została wzniesiona w średniowieczu, lecz jej obecny wygląd to wynik rozbudowy i modernizacji w XIX wieku, po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi. Świątynię wieńczą dwie 110 metrowe dzwonnice. Obok katedry znajduje się Pałac Arcybiskupi (Nadbiskupski duhovni stol).

Następnie swoje kroki kierujemy na Dolac, na którym codziennie odbywa się barwny targ owocowy, i idziemy dalej w kierunku Krwawego Mostu (Krvavi most). Jest to miejsce, w którym przechodzimy z Kaptolu w Gradec. Mijamy ulicę Tkalčićeva, najbardziej znany deptak w Zagrzebiu i idziemy ulicą Radičeva na północ. Mijamy pomnik św. Jerzego walczącego ze smokiem i dochodzimy do Kamiennej Bramy (Kamenite vrata). W bramie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, uważany za cudowny. Jest to malowidło nieznanego malarze z XVII wieku, które przetrwało nietknięte pożar, który zniszczył drewnianą bramę. Legenda głosi, że przejście przez bramę środkiem wróży nieszczęście.strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


1. 2009-12-04 22:26:05
gość: edeklb
dzięki za pomoc i opis pozdrawiam pool


  Mapapowiększ 

  Chorwacja

Informacje o kraju: Chorwacja
Flaga - Chorwacja
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms