PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2007-12-10      
autor: lbt,

Kilka dni w Mediolanie

ocena: 2.98przeczytano 567 razy


Mediolan - stolica Lombardii i stolica światowej mody. To tam znajduje się wspaniała, gotycka katedra i najsłynniejszy teatr operowy świata La Scala. My wybralismy się tam w związku z Eurpejskim Spotkaniem Młodych Taize 2005/2006.

Widok na miasto z dachu Duomo
 Przed zabytkowym dworcem autobusowym

Swe pierwsze kroki skierowalismy na Piazza del Duomo, przed gotycką katedrę - Duomo Santa Maria Nascente di Milano.
Okazało się jednak, że nie możemy podziwiać niezwykłej fasady katedry, gdyż właśnie jest w remoncie. Na szczęście można było wejść do środka (otwarte codziennie od 6.45 do 18.45). Wnętrze podzielone jest strzelistymi kolumnami, a mrok rozświetlają promienie słońca przenikające przez liczne kolorowe witraże.

Pomnik na Piazza del Duomo
Fasada Duomo w remoncie
Wnętrze katedry
Figura Świętego obdartego ze skóry, w katedrze

W katedrze szczególnie w krypcie trzeba uważać na kieszonkowców, my straciliśmy portfel...
Potem, po oczekiwaniu w długiej kolejce, wjechaliśmy windą na dach katedry (otwarty codziennie od 9.00 do 17.30). Stamtąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, a także w czasie dobrej pogody na szczyty Alp.

Na dachu katedry

Z góry dokładnie widać także całe Piazza del Duomo.


Na placu znajduje się wejście do olbrzymiej dziewiętnastowiecznej handlowej Galerii Vittorio Emanuele. Przez galerię można przejść do słynnego teatru La Scala. Wieczorami warto wejść na punkt widokowy obok katedry, skąd roztacza się piękny widok na oświetloną Galerię.Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku Sforzów - Castello Sforzesco (otwarty od wtorku do niedzieli od 9.30 do 17.30). Zamek jest potężny, zbudowany na planie kwadratu, z rozległym dziedzińcem. Tam znajduje się też wejście do Castello Sforzesco Museo Civicci, zespołu małych muzeów z dziełami takich artystów jak: Giovanii Bellini, Tycjan oraz ostatnie dzieło Michała Anioła: "Pieta Rondanini". W pobliżu zamku znajduje się park, ze stawami i łukiem triumfalnym, wyjątkowo ładnie wyglądający w zimowej scenerii.

 Na dziedzińcu Zamku Sforzów
Łuk Triumfalny w parku w pobliżu Zamkustrona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Włochy

Informacje o kraju: Włochy
Flaga - Włochy
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms