PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Informacje>Transport data dodania: 2008-03-11      
autor: lbt,

Dokąd lecimy? Bristol, Glasgow Prestwick, East Midlands, Robin Hood Airport

ocena: 3.25przeczytano 1002 razy


Loty do Wielkiej Brytanii co roku stanowią największy odsetek wszystkich samolotowych podróży. Wyspy Brytyjskie są popularnym celem podróży, nie tylko jako miejsce docelowe, ale także - co jest coraz bardziej popularne - miejsce przesiadkowe. Dlatego warto znać położenia lotnisk w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza wtedy gdy będziemy chcieli kontynuować podróż w Wielkiej Brytanii.

Bristol International Airport
Z lotniska łatwo dostaniemy się zarówno do centrum miasta, jak i do innych miast Wielkiej Brytanii. Bardzo wygodnym środkiem transportu jest autokar (coach), którym dojedziemy właściwie do każdego miasta. Z lotniska do centrum jeździ autobus Bristol International Flyer (bilety u kierowcy, obecnie 6 GBP za podróż w jedną stronę, 8 GBP w dwie strony). Ma on 2 linie:
330 - na dworzec kolejowy Temple Meads i Clifton,
331 - Temple Meads i dworzec autobusowy.
Kursują naprzemiennie co 15 minut, a więc np. 330 - 15.00, 331 - 15.15, 330 - 15.30 itd.
Z wyżej wymienionych dworców dostaniemy się także do Cardiff - stolicy Walii.
Jeśli zdecydujemy się na podróż taksówką, warto wybrać tzw. Checkers Cars. Jest to sieć powiązana z obsługą lotniska, ma tę zaletę, iż o kosztach przejazdu zostaniemy poinformowani w momencie rozpoczęcia kursu.
Jeśli sami zechcemy jechać samochodem, trzeba pamiętać o lewostronnym ruchu drogowym. Wyjazd z lotniska jest jednak łatwy. Bristol leży w pobliżu autostrad M5 (północ - południe) i M4 (wschód - zachód). Jeśli będziemy jechać w kierunku Cardiff, niewątpliwą atrakcją będzie przejazd przez olbrzymie mosty - First oraz Second Severn Bridge.
Odprawy na lotnisku rozpoczynają się już 3 godziny przed odlotem.

Glasgow Prestwick
W Glasgow - największym szkockim mieście - znajdują się dwa lotniska. Prestwick jest tym mniejszym i oddalonym od centrum miasta o około 45 km. Najwygodniejszym środkiem transportu z i na lotnisko jest kolej. Podróżni za okazaniem biletu lotniczego w punkcie informacyjnym na lotnisku mogą otrzymać 50% zniżki na pociąg. Ponadto gdy otwierane są nowe połączenia lotnicze, możemy otrzymać darmowy voucher. Z promocji takiej mogą skorzystać np. pasażerowie lecący z Poznania od 31 stycznia do 30 lipca 2008 roku liniami WizzAir.
Do centrum Glasgow dotrzemy także autobusem. W ciągu dnia numer X77, a wcześnie rano i późno w nocy X99 i X100. Podróż taka trwa około 45 minut i kosztuje około 10 funtów. Autobusy kursują co pół godziny.
W pobliżu lotniska znajduje się także postój taksówek. W sieci Ayr Black Taxis za kurs można płacić także w Euro.
Na lotnisku możemy również wypożyczyć samochód z sieci Herz, Avis, czy EuropCar. Z lotniska łatwo dostaniemy się do centrum drogą numer M77 w kierunku północnym i np. do Edynburga autostradą M8.

East Midlands Airport
East Midlands Airport znajduje się w pobliżu miasteczka Castle Donington, jednak dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi komunikacji obsługuje także inne, większe miasta.
Najpopularniejszym środkiem transportu jest autokar (coach). Linia numer 240 National Express zapewnia bezpośrednie połączenia z Bradforf, Leeds, Sheffield i Chesterfield. Poza tym National Express oferuje także połączenia do i z Szkocji, Walii, czy Irlandii Północnej. Bilety do nabycie na lotnisku.
Do miejscowości położonych bliżej lotniska (około 50 km.) dotrzemy autobusem. Ceny biletów i rozkład jazdy dostępne są w punktach informacyjnych na lotnisku oraz na stronie www.eastmidlandsairport.com/cms/15/by-bus.html .
Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Loughborough, Long Eaton, Nottingham i Derby.
Na lotnisku możemy wynająć samochód i sami dotrzeć do miejsc docelowych. usługi takie zapewniają EuropCar, Entreprise, Herz i National. Z lotniska szybko dostaniemy się do pobliskich miast takich jak Nottingham, Leicester, czy Derby gdzie podróż nie powinna trwać dłużej niż 45 minut. Odległość od Londynu, Manchesteru, czy Liverpoolu to około 200 km., podróż ta powinna więc zająć około 2,5 godziny.
Przy lotnisku znajduje się także stacja taksówek, podobnie jak w przypadku lotniska Bristol, najłatwiej będzie zdecydować się na usługi Checker Cars - będziemy znać cenę podróży jeszcze przed wyruszeniem.
Podobnie jak na Bristol International Airport, odprawa zaczyna się na 3 godziny przed lotem. Na lotnisku znajdują się automaty do samodzielnej odprawy.

Robin Hood Airport (Sheffield)
Robin Hood Airport zwykle jest nazywane lotniskiem Sheffield, jednakże bywa też łączone z innym miastem - Doncaster. Dlatego gdyż dworzec kolejowy w Doncaster oddalony jest od lotniska jedynie o około 10 km. Zawieźć nas tam może specjalny autobus z lotniska kursujący co pół godziny.
Lotnisko obsługiwane jest także przez autokary linii National Express, dlatego z łatwością dostaniemy się do innych miast. Bilety do nabycia na lotnisku oraz na stronie internetowej www.nationalexpress.com , gdzie możemy zapoznać się także z cenami biletów i rozkładem jazdy (nawet jeśli chodzi o specjalny autobus łączący specjalny autobus łączący lotnisko z dworcem kolejowym Doncaster).
Robin Hood Airport znajduje się w pobliżu głównych autostrad angielskich, dlatego bez problemu dotrzemy do Londynu (autostrada M1 na południe), Leeds (M1, kierunek północny), czy Manchesteru i Liverpoolu (na zachód drogami A57 i M62).
Możemy wypożyczyć samochód takich agencji jak Entreprise, EuropCar, czy Herz.
Jeśli chodzi o taksówkę, to jedynym operatorem jest Fly Taxi. Możliwa jest telefoniczna rezerwacja taksówki - +4401302625555. Odprawa na Robin Hood Airport rozpoczyna się 2 godziny i 45 minut przed odlotem.

Wielka Brytania to kraj z silną tradycją lotniczą. Bristol był siedzibą klubu lotniczego już od 1929 roku, a potem siedzibą firmy British Aircraft Corporation, która wyprodukowała słynny samolot Concorde. Z Glasgow już 10 lat po pierwszym locie braci Wright, czyli w 1913 roku startowały maszyny latające, a East Midlands i Robin Hood Airport były bazą słynnej brytyjskiej Royal Air Force (RAF).

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms