PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Afryka data dodania: 2008-04-04      
autor: bea,

Madera - krótki przewodnik

ocena: 3.48przeczytano 34475 razy


Strelicja - symbol Madery
Madera leży na Atlantyku 1000 kilometrów na południowy-zachód od Lizbony i 800 kilometrów od wybrzeża Afryki. Archipelag tworzą wyspy: Madera (741 km kwadratowych), Porto Santo (42,5 km kwadratowych) oraz niezamieszkane Desertas i Selwagens (ostoje ptaków), Archipelag wyłonił się z oceanu pięć milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanów. Proces kształtowania wyspy trwał ponad cztery miliony lat. Choć ostatnia erupcja miała tu miejsce 6,5 tysiąca lat temu, to gleba uformowana z wulkanicznej lawy i popiołu ma charakterystyczny kolor. Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruivo (1861 m n.p.m.). Madera ma 57 kilometrów długości i 22 kilometry szerokości.
Porto Santo zostało odkryte przez żeglarzy portugalskich w 1418 roku, a Madera w 1420 roku. Byli to Juan Gonzales Zarco i Tristan Vaz Texeirana, którzy na polecenie księcia Henryka Żeglarza poszukiwali nowych lądów. Na wyspach (w przeciwieństwie do Wysp Kanaryjskich) nie było rdzennych mieszkańców. Kiedy żeglarze po raz pierwszy zobaczyli Maderę była ona gęsto zarośnięta drzewami. Pewnie dlatego nazwali ją Ilha da Madeira czyli Wyspa Drewna. Odkryte wyspy szybko zostały zasiedlone i zagospodarowane - najstarsze plantacje trzciny cukrowej pochodzą z XV wieku. Wyspa stała się też przystankiem żeglarzy w drodze do i z Ameryki.
Dziś mieszkańcy Madery uprawiają winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i owoce, zajmują się rybołówstwem, wytwarzają wino madera, zajmują się hafciarstwem i wikliniarstwem. Tereny rolnicze rozciągają się przede wszystkim wzdłuż słonecznego wybrzeża południowego. Na chłodniejszej i bardziej wilgotnej północy jest mniej osiedli. Do wielu zakątków centrum wyspy można dotrzeć tylko pieszo.
Dzięki swemu łagodnemu klimatowi Madera jest regionem turystycznym o światowej sławie. Średnia temperatura w styczniu wynosi 15 stopni C, a w lipcu około 22 stopni C. Panujący klimat często określany jest jako "wieczna wiosna". Potwierdzają to nieustannie kwitnące rośliny.
Kwiaty, które w Europie hoduje się w doniczkach, na Maderze rosną w ogrodach. Na ulicznych klombach, w parkach, ogrodach rosną storczyki, prymule, lilie, hortensje, jacarandy, azalie drzewiaste i wyglądające jak drzewa gwiazdy betlejemskie.

LEWADY i LAS LAUROWY

Miłośnicy plaż i opalania nie będą Maderą zachwyceni - plaże tu po prostu nie istnieją. W Calheta jest niewielka piaszczysta plaża, lecz jest ona sztucznie przygotowana. Do oceanu też najczęściej trudno się dostać, ponieważ wyspa prawie wszędzie stromo schodzi do morza. Wynika to z tego, że Madera to wierzchołek podwodnej góry. Nad powierzchnie oceanu wystaje tylko około jednej trzeciej jej wysokości, pod powierzchnią pozostaje ponad 4.000 metrów.
Zachwyceni będą z pewnością wielbiciele wędrówek. Specjalnością Madery są szlaki wyznaczone przez lewady.
Lewada
Lewady to kanały, którym woda z północnych, chłodniejszych stoków gór przeprowadzana jest na nasłonecznione stoki południowe, gdzie uprawiane są od wieków winogrona, bananowce, trzcina cukrowa, warzywa i owoce. Wykuwane były w skałach pod niewielkim kątem, by woda mogła wolno spływać i nawadniać uprawy. System lewad tworzony od XVI wieku liczy dziś około 1.400 km (inne źródła mówią o prawie 2.500 km). Do dziś nie utracił on swego podstawowego przeznaczenia. Dodatkowa lewady stały się atrakcja dla turystów - ścieżki wzdłuż kanałów stały się szlakami pieszych wędrówek. Istnieją różne stopnie trudności tras. Czasem są szerokie i wygodne, czasem wąskie i prowadzą nad przepaściami lub w tunelach. Na niektóre trasy można wybierać się tylko z przewodnikami. Dzięki lewadom można dotrzeć w głąb wyspy, gdzie czeka bogata przyroda.

Kolejna atrakcją Madery jest Laurissilva, czyli las laurowy. Pochodzi on z okresu trzeciorzędu i przetrwał ostatnie zlodowacenie wyłącznie na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka. Rosną w nim przede wszystkim trzy gatunki: Laurus Azorica, Ocotea Foentes i Persea Indica. Jest to park narodowy o powierzchni 15.000 ha. 2 grudnia 1999 roku Laurissilva została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znaczenia drzew laurowych dla wyspy nie sposób przecenić, ponieważ podczas wegetacji dzięki kondensacji pary wodnej wydzielają one do otoczenia od 15 do 25 litrów słodkiej wody każdego dnia. Woda wydzielana przez puszczę Laurissilva oraz wody deszczowe są głównym źródłem słodkiej wody na wyspie.strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


13. 2016-11-18 12:23:56
gość:
Jestesmy na Maderze :) Jest pięknie ! Zdecydowanie wiecej atrakcji dla chodzących... ;) Ale wynajecie auta i zwiedzenie kilku miejsc tez jest dobrym pomyslem (przygotujcie sobie plan). Polecam piekny Funchal , lasy laurowe czy sao vicente :) dzis jedziemy na Calhete jako żądni plaży i oceanu ;-)


12. 2016-09-25 07:50:13
gość:
już zakochałam się w tym miejscu . 100% w grudniu lecę


11. 2015-06-26 04:30:39
gość:10. 2013-05-15 10:10:22
gość: Ewa
wykupiliśmy wczasy w Machco, Od dłuższego czasu śledzę informacje n/t co warto zwiedzić na Maderze . Kiedy zaczęłam czytać artykuł zrobiłam od razu notatki. Myślę, że mi się przydadzą, Są wyjątkowo dokładnie opisane. pozdrawiam i dziękuję za informacje


9. 2013-02-16 01:03:55
gość: barbarka
Od kilku lat myślę o wypadzie na Maderę, a po przeczytaniu tego artykułu już zdecydowałam i lecę, tylko trudno zdecydować się na konkretną ofertę hotelową...


8. 2011-07-03 21:37:06
gość: jackru
Super informacje !!! Bardzo przydatne przy planowaniu pobytu na Maderze.Pozdrawiam Jackru


7. 2009-11-06 08:56:30
gość: Roman
Przepiękny przewodnik po Maderze, jakiej nie znamy.Podziwiam wiedzę i sposób narracji.Pozdrawiam i czekam na inne reportaże z podróży.


6. 2009-09-29 22:13:38
gość: Edward
Byłem w lipcu w zdecydowanie większości opisywanych tu miejsc i rzeczywiście opis w sposób poglądowy, aczkolwiek realistycznie oddaje klimat tej wyspy. Jest to po prostu cudowne miejsce na Ziemi. Widoki ze szlaku na Pico de Ruiva , a mieliśmy lazur na niebie ;-) były zapierające dech w piersi. A smak czarnej espady i wina pozostanie niezapomniany.Dzięki za artykuł.


5. 2009-07-06 11:31:35
gość: jaceko
Muzeum wierorybnicze w tej chwili jest remontowane - nieczynne chyba do jesieni


4. 2009-04-11 12:23:54
gość: Paulina
Nie wiem czego się czepiacie ten artukuł jest narawde ok i nic mu nie brakuje [żal]


3. 2008-10-19 12:05:35
gość:
Bardzo dobry i pożyteczny artykuł na pierwszy kontakt z Maderą. Jeśli odczuwa potrzebę pogłębienia wiedzy o bardziej praktyczne informacje, polecam stronę: www.mojamadera.republika.pl


2. 2008-08-08 00:12:01
gość: Grzes
Sporo ciekawych informacji. Pomógł. Choć warto doczytać więcej po googlach.


1. 2008-07-22 13:34:52
gość:
muzeum kolumba jest NIECZYNNE w poniedzialki!


  Mapapowiększ 

  Portugalia

Informacje o kraju: Portugalia
Flaga - Portugalia
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms