PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Europa data dodania: 2008-07-21      
autor: lbt,

Sztokholm - miasto, które unosi się na wodzie

ocena: 3.10przeczytano 11357 razy


Sztokholm to "miasto, które unosi się na wodzie". Samo tylko centrum znajduje się na kilku niewielkich wyspach, a ciągnący się na wschód od miasta archipelag obejmuje ich około 24 tysięce. Nadaje to mu specyficzny charakter, a spacerując po mieście nie sposób nie trafić na jakiś most, czy nie zobaczyć płynącego jachtu.
Stolica Szwecji jest miastem bardzo spokojnym, można odnieść wrażenie, że życie toczy się tu powoli, charakterystycznym dla Skandynawi rytmem.

Gamla Stan
Sztokholm
Sztokholm
Sztokholm, Gamla Stan

Gamla Stan (Stare Miasto) obejmuje cztery położone blisko siebie wyspy: największą Stadsholmen oraz Riddarholmen, Helgeandsholmen i Strömsborg. Stare miasto zachowało swój średniowieczny charakter, z wysokimi kamienicami i wąskimi uliczkami. Główne ulice wypełnione restauracjami i sklepami z pamiątkami tętnią życiem, leczy wystarczy zejść w jedną z małych, bocznych uliczek by zapomnieć o znajdującym się tam gwarze.

Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan
Gamla Stan

Najważniejszym zabytkiem Gamla Stan jest Pałac Królewski - Kungliga Slottet. Został on wzniesiony na miejscu spalonej w 1697 roku twierdzy Tre Kronor. Uważa się, że pożar został wzniecony na polecenie Nikodema Terrina Młodszego, który już wcześniej wybudował nowe północne skrzydło i najwyraźniej chciał odbudować resztę zamku w stylu renesansowym. W Kungliga Slottet znajduje się aż 608 komnat, niektóre są udostępnione zwiedzającym.
Obok Pałacu znajduje się katedra Storkyrkan, która jest miejscem uroczystości królewskich i koronacji. Najstarszy jej fragment pochodzi z XII wieku.

Pałac Królewski - Kungliga Slottet 
katedra Storkyrkan
katedra Storkyrkan

Na północnym zachodzie wyspy znajduje się Riddarhuset - Dom Magnatów, który jest uważany za najpiękniejszy budynek Gamla Stan. Jest to jeden z budynków zajmowanych niegdyś przez szwedzki parlament.
Wyspa Helgeandsholmen jest w prawie całkiem zabudowana przez budynki Parlamentu (Riksdagshuset) i Banku Państwowego (Riksbank). Część budynków jest udostępniona zwiedzającym.
Na uwagę zasługują także kościoły: Tyska Kyrkan (kościół niemiecki) oraz Finska Kyrkan (kościół fiński).
Na południowym krańcu wyspy znajdują się śluzy oddzielające wody słone od słodkich.

Parlament (Riksdagshuset) 
Parlament (Riksdagshuset)strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


9. 2014-12-22 16:52:46
gość:
Najgorsze że brałem telefon żeby odmówić rozentuzjazmowanemu Krzyśkowi i nie chciałem iść, nie miałem najmniejszej ochoty tam iść i na tym polega to nieszczęście.


8. 2014-12-22 16:50:11
gość:
Pytanie czy Astrid Lindgren nie żyje zostało zadane 5 lat temu, wtedy nie znałem Sandry. Porównanie Sztokholmu do Wrocławia było gdy za kilkanaście dni przyleciał Krzysiek i namawiał mnie do wyjścia, na którym ją poznałem. Nie chciałem wtedy iść ale poszedłem. Byłem głupi bo jakbym odmówił to wszystko inaczej się by potoczyło. Teraz jest 5 lat po tym jak pojawił się wpis: Czy Astrid Lindgren jeszcze żyje? Wtedy nie znałem Sandry, gdybym nie znał jej teraz to ciekawe jakbym odebrał, jakby potoczyły się te wszystkie niefortunne koincydencje bo potoczyły się na moje nieszczęście i jestem teraz w ruinie psychicznej a wszystko mogło być inaczej gdybym nie znał jej teraz przed Świętami Bożego Narodzenia 2014 jak przed Świętami Bożego Narodzenia w 2009 roku gdy pojawił się wpis: Czy Astrid Lindgren jeszcze żyje? Chętnie wróciłbym do Świąt 2009 roku i do lipca 2010 gdy były wpisane te komentarze. Inaczej bym postąpił odmówiłbym Krzyśkowi ale cóż zrobić niestety ;(


7. 2010-07-20 18:08:31
gość:
Sztokholm jest uderzająco podobny do Wrocławia, podobny styl architektoniczny oraz oba miasto ,,unoszą'' się na wodzie. Sztokholm jest nazywany ,,Wenecją Północy'' a Wrocław ,,polską Wenecją''. Dla porównania Wrocław ma o wiele więcej mostów i kładek od innych największych miast polskich. Oba miasta są jednakowo piękne, o wysokich europejskich standardach i podobne są do siebie. Jakby Wrocław nie został całkowicie zbombardowany podczas II wojny światowej to większość zabytków byłoby orginalnych i byłby jednym z najpiękniejszym miastem w Europie (byłby drugą Pragą). Naprawdę Sztokholm i Wrocław to 2 niesamowite miasta.


6. 2010-03-10 22:28:35
gość: Dags
Całkiem dobrze napisane :) Jeszcze podajcie ceny ;p Ceny z Grona Lund powalą każdego- nie dość, że płacisz za samo wejście tam, to jeszcze na każdą atrakcję trza osobny bilet, ale warto :D Osobom ze słabym sercem nie polecam niektórych "atrakcji" :D:D:D


5. 2010-01-28 20:18:30
gość:
Jag älskar Sverige ;]


4. 2009-12-21 11:08:09
gość:
Astrid Lindgren jeszcze żyje?


3. 2009-07-20 18:08:28
gość:
szwecja jest piekna


2. 2009-03-02 17:38:34
gość:
I Love You Sweden!!!!!!!!!!!!!!!!!


1. 2008-09-14 15:39:57
gość: Micky
Szwcja jest boska!


  Mapapowiększ 

  Szwecja

Informacje o kraju: Szwecja
Flaga - Szwecja
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms