PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2008-08-02      
autor: Gacus,

Kambodża - witajcie w Trzecim Świecie!

ocena: 2.93przeczytano 270 razy


Relacje pochodzi ze strony www.globtroteria.pl.


Kambodża - witajcie w Trzecim Świecie! (VIII.2004)

Do Kambodży przybyliśmy z sąsiedniej Tajlandii, opisywanej już wcześniej na Globtroterii. Przejście granicy tajsko-kambodżańskiej dostarcza niezapomnianych przeżyć, jak pisał Kapuściński w "Imperium":

"...Zbliżenie się do każdej granicy zwiększa w nas napięcie, podnosi emocje. Ludzie nie są stworzeni do życia w sytuacjach granicznych, unikają ich lub starają się od nich jak najszybciej uwolnić. A jednak człowiek wszędzie je napotyka, wszędzie widzi i czuje....Ileż ofiar, krwi i bólu związanych jest ze sprawą granic! Cmentarze tych, którzy na świecie polegli w obronie granic, nie mają końca. Równie bezkresne są cmentarze śmiałków, którzy próbowali swoje granice poszerzyć. Można przyjąć, że połowa tych, którzy kiedykolwiek przewinęli się przez naszą planetę i oddali życie na polu chwały, wyzionęła ducha w bitwach wywołanych kwestią granic....Granica to stres, nawet - lęk (znacznie rzadziej: wyzwolenie). Pojęcie granicy może zawierać w sobie jakąś ostateczność, drzwi mogą zatrzasnąć się za nami na zawsze: taką jest granica między życiem i śmiercią. O tych niepokojach wiedzą bogowie i dlatego starają się pozyskać wyznawców obiecując, że w nagrodę wejdą do królestwa bożego, które będzie właśnie bez granic. Raj Boga chrześcijan, raj Jahwe i Allacha nie mają granic...."

Za murem po lewej stronie jest lepszy świat - Tajlandia


Po przekroczeniu granicy tajsko-kambodżańskiej od razu wiedzieliśmy, że wylądowaliśmy w Trzecim Świecie, co pokazuje powyższe zdjęcie. 2000 $ to PKB na osobę, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Dotknięty przez reżim Pol Pota w latach siedemdziesiątych, kiedy wymordowano ponad 2 mln obywateli, skupiając sie na inteligencji i warstwach wyższych. Celem Pol Pota było stworzenie społeczeństwa totalnie poddanego, mieszczanie byli wyganiani na wieś do stworzonych tam komun, w najlepszym przypadku inteligencja kończyła pracując na polach ryżowych. Skutki ludobójstwa Pol Pota widać na każdym kroku, na ulicach praktycznie są tylko ludzie młodzi i dzieci, ogromna liczba z nieparzystą ilością kończyn - skutki zaminowania tego padołu.

Widoki z Kambodży
Pola śmierci w Phnom Phen - robota Pol Pota
Nad brzegiem Mekongu
Bulwary Mekongu... w 2004 w PP był jeden ambulans!
Warunki higieniczne - I klasa - Mekong w PP

Po przejechaniu granicy zostaje już tylko 150 km do Siem Reap, bazy wypadowej do Angkor Watt. Te 150 km zabiera zwykle 5 godzin, droga jest nieprawdopodobnym przeżyciem, zbiorem wszelkiego rodzaju drogowych przeszkód, dziur, wybrzuszeń, pralek, spadków, pojawiających się znikąd innych uczestników ruchu. W Siem Reap wybór miejsc noclegowych powala z nóg, od dziur za 2 dolary, do Hiltonów i Sofiteli za 500 $ US. Wszystkie je łączy jedno: gorące, perfekcyjne bagietki z samego rana, wpływ francuskiego kolonializmu. Wstęp do Angkor Wat to 20,40 lub 60$, pierwsza cena obowiązuje za jednodniowy wstęp i będę się upierał, że ten bilet wystarczy, trzeba tylko rano się z łóżka zebrać. Niestety, w wielu przypadkach kasa idzie do kieszeni jakichś cinkciarzy, "sprzedają" bilety wirtualne, bez namacalnego dowodu ich zakupienia. Angkor można zwiedzać na słoniu, rikszy, rowerze, komarze, samochodem i innych. Kwestia fantazji i kasy.

Ulice w Siem Reap
Główna świątyna Angkor Thom
Każdej ze świątyń patronują zachodni archeolodzy - tej włoscy (Bayon)
Lokalni
Angkor Wat
Środki transportu dostępne w Angkor
Kiedyś Lara Croft, dziś Jacek Gabryś
Lata świetności tego khmerskiego miasta to XII-XIII w.
Okoliczne akweny wodne przypominają Rożnów
Misterna robota rzeźbiarzy azjatyckiej potęgi
Zdjęcie by Bartek Putz
Angkor Wat - last, but not leaststrona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Kambodża

Informacje o kraju: Kambodża
Flaga - Kambodża
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms