PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2008-08-27      
autor: bea,

Z ciemności ku światłu - nocą na Synaj

ocena: 3.34przeczytano 434 razy


22-23 kwietnia 2008

Pan zstąpił na górę Synaj, na jej szczyt. I wezwał Mojżesza na szczyt góry, a Mojżesz wstąpił.
Wj 19


Koło 2.00 docieramy do miejsca, z którego wyrusza się na górę Synaj. Na placu mnóstwo ludzi, gwar, zamieszanie. Okazuje się, że aby wyruszyć na trasę wędrówki, trzeba przejść kontrolę, jak na lotnisku. Czekamy prawie pół godziny, aż nadejdzie nasza kolej podejścia do bramki. Po dokładnym przejrzeniu bagażu możemy ruszać w drogę.
Księżyc lekko oświetla obce nam góry. Wokół jednak panują ciemności. Nie byliśmy tu nigdy dotąd, więc ruszamy w nieznane. Prowadzi nas egipski przewodnik. Początkowo idziemy po piaszczystym, płaskim terenie. Jak cienie mijają nas inne grupy. Po 20 minutach po prawej stronie wyłania się zarys klasztoru św. Katarzyny. My jednak nie zatrzymujemy się i podążamy dalej. Przechodzimy przez plac, na którym stoi lub leży kilkadziesiąt wielbłądów. Od tego momentu szlak zaczyna się lekko wznosić, nadal idziemy po piasku.
Zbliżamy się do gór. Przed nami pojawia się niezapomniany widok - przez zbocze góry, ku której idziemy, ciągnie się świetlisty szlak wyznaczający drogę, którą mamy do przebycia. To pielgrzymi, którzy wyruszyli wcześniej i dużo wcześniej wspinają się na górę przyświecając sobie latarkami. Po zboczu posuwa się nieprzerwany sznur ludzi, widać jak szlak wznosi się ku górze. Wygląda, jakby góra przepasana była złotą nitką.
Nadal stoją przy drodze poganiacze wielbłądów gotowi każdego wwieźć na szczyt, a właściwie na 3/4 wysokości, bo wyżej zwierzęta nie mogą wejść. Zachęcają do skorzystania ze swoich usług nawołując: Camel, camel lub wiel-blut, wiel-blut (czyli wielbłąd). Czym dalej idziemy, tym jest ich mniej. Po drodze są szałasy, w których można kupić coś do picia lub nawet uzyskać pomoc medyczną.
Ścieżka robi się węższa, kręta i coraz ostrzej wspina się pod górę. Pojedyncze wielbłądy schodzą już na dół. Czasami pojawiają się jak zjawy wychodząc nagle zza zakrętu. Idą oczywiście środkiem ścieżki, więc dwa razy udało mi się stanąć z wielbłądem oko w oko.
Gwiazdy świecą tak pięknie, że wolimy nie zapalać latarek. Wzrok przyzwyczaja się do ciemności. Jest pięknie i tajemniczo.
Szlak stał się górską ścieżką, kamienistą, ale wygodną.
Od miejsca, w którym zostają wielbłądy, a jest to mniej więcej 3/4 trasy, ścieżka staje się wąska, często jednoosobowa, trzeba ostro wspinać się po kamieniach. Zaczyna się robić szaro. Widać już zarysy dalekich gór. Czym wyżej wchodzimy, tym mrok bardziej rozrzedza się. Dnieje.
Niedaleko szczytu przechodzi się przez wąwóz powstały po pęknięciu skał. Stąd już jest blisko. Do pokonania pozostało już tylko 750 skalnych stopni.
Wchodzimy na szczyt. Jest on niewielki, ale poniżej niego góra zajmuje dość duży obszar. Przed nami dotarły tu już setki ludzi. Siedzą czekając na wschód Słońca. Też wybieramy sobie miejsce i rozsiadamy się. Jest chłodno, siadamy blisko siebie. Czekamy.

I nagle tuż przed nami wschodzi Słońce, wyłania się zza gór. Jesteśmy wzruszeni. Padają głośno i wyraźnie wypowiedziane słowa:

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! ...

i dalej:

Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, która Pan, Bóg twój, da tobie.

Nie będziesz zabijał.
Nie będziesz cudzołożył.
Nie będziesz kradł.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Czujemy się prawie jak Mojżesz, do którego przemówił Pan.


strona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


1. 2009-05-31 14:19:36
gość: Małgosia z Czech
Wspaniałę !!!


  Mapapowiększ 

  Egipt

Informacje o kraju: Egipt
Flaga - Egipt
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms