PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Podróże>Azja data dodania: 2009-03-11      
autor: Gacus,

Hongkong - śladami Bruce Lee

ocena: 3.05przeczytano 117 razy


Strona autora relacji: www.globtroteria.pl.

Hongkong - śladami Bruce Lee (IX.2004)

Hongkong wspominam miło, tam zrobiłem zdjęcie, które zwyciężyło w we wszelkich fotograficznych konkursach, wygrało Bursztynowego Słowika i Złotego Niedźwiedzia. Tzn. miało wygrać, bo nigdzie go nie wysłałem, ale i tak jestem z niego dumny.

Hongkong by Jacek Gabryś

Do Hongkongu wjechaliśmy z Shenzen, od strony Chin i wielkiej różnicy widać nie było. Strach oblazł nas na przejściu granicznym, wrzesień 2004 roku to czas Ptasiej Grypy, tym można tłumaczyć moje późniejsze w Polsce złe sampoczucie, wszystkim mającym wtedy ze mną kontakt proponuje wizytę w najbliższej jednostce epidemiologicznej :). Mieliśmy stracha, bo jeden z naszych kolegów miał stan podgorączkowy, a termometry zainstalowane na przejściu nie przepuszczały nikogo powyżej 37,5 stopnia Celsjusza. Na szczęście domowe sposoby zbicia temperatury Babci Maliny zdały egzamin. Również na przejściu granicznym spotkaliśmy młodego chłopaka z Polski, mieszkającego w HK, pracującego w Shenzen, który dziennie dostawał 4 stemple w paszporcie, który wymieniał co kilka miesięcy. Ot, taka ciekawostka stosunków chińsko-hongkongskich.

Przejście graniczne

Hongkong to trochę sierota, w 1842 roku dostał się w ręcę Anglików na mocy traktatu pokojowego kończącego "wojnę opiumową", Brytyjczycy jeszcze w 1898 roku wydzierżawili tzw. Nowe Terytoria, na jednak "tylko" 99 lat, w 1997 roku Hongkong wpadł ponownie w ręce Chińczyków. Na szczęście przez 50 lat mamy okres przejściowy, Hongkong pozostaje więc na razie w miarę autonomiczny, choć czujne oko partii na pewno czuwa. Poniżej galeria z jednego z najpiękniejszych widoków, jakie widziałem, widok na wyspę Hongkong, o każdej porze dnia i nocy setki turystów i fotografów usiłują wykonać "ujęcie życia".

HK by night
HKG by night 2


W Hongkongu widać cały czas angielskie wpływy, choć białych mord nie jest znów tak wiele wokoło. Po ulicach jeżdżą piętrowe busy, piętrowe tramwaje, po zatoce pływają piętrowe promy, na wyspie nie brak boisk do krykieta, hipodromów i pól golfowych, jest sporo Rolls Royce'ów, pewnie więcej niż w Londynie, ale nie więcej niż w Moskwie. Nie wydaje się mimo wszystko najgorszym miejsce do życia, choć na 1 km2 przypada tam 6300 mieszkańców, prawie 3 razy więcej niż chociażby w pięknym Krakowie. We mnie zawsze będzie budził ciepłe uczucia, mój pierwszy świadomy film sensacyjny "dział się" w Hongkongu, było to słynne "Podwójne uderzenie" z Jean Calude Van Dammem x2, pierwszy raz dowiedziałem się o chińskiej mafii, handlu narkotykami i przemycie samochodami, a liczyłem sobie wtedy jakieś 8 czy 9 wiosen. Między bajki można włożyć historie o taniej jak barszcz elektronice w Hongkongu, niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie pozostają Stany Zjednoczone. Spójrzmy na HKG a la brytyjskie miasta:

Double decker na Nathan Road
Left-side taxi
Po lewej na dole przycupnęła rezydencja gubernatora
Widok na zatokę

W Hongkongu zamieszkaliśmy w Chunking Mansion, jedynym w swoim rodzaju gigantycznym, brudnym i niebezpiecznym budynku (od 70 HK$/łebka). Chunking Mansion to żywa legenda, dziesiątki małych hotelików, pełno szemranych przedstawicieli nie mniej szemranych narodowości (Pakistańczycy, Hindusi, Nepalczycy, Etiopczycy, są też pewnie Słowacy, bo to super naród jest :)), wszechobecna atmosfera ciemnych interesów, handlu narkotykami, drogimi kamieniami, chińskimi zabawkami, kantory na każdym kroku, narodowe kuchnie w sutenerach i przeprowadzająca od czasu do czasu naloty policja. W Chunking Mansion spałem w najmniejszym w swojej karierze hotelu, dzieje tego budynku stały sie kanwą dla słynnego filmu "Chunking Express".

Chunking Mansion od wewnątrz
Chunking Mansion od wewnątrzstrona: 1 | 2

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:


  Mapapowiększ 

  Hongkong

Informacje o kraju: Hongkong
Flaga - Hongkong
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms