PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Artykuły

kategoria: Informacje>Transport data dodania: 2008-01-12      
autor: lbt,

Dokąd lecimy? Barcelona Girona, Rzym Ciampino, Paryż Beauvais

ocena: 3.21przeczytano 952 razy


W ostatnich latach bardzo wzrosła ilość lotów z Polski do wielu krajów w Europie i na innych kontynentach. Wciąż maleją także ceny lotów. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze lotnisko znajduje się w mieście, które jest celem naszej podróży.


Girona Aeropuerto (Barcelona)

Wielu przewoźników zachęcając do wyjazdu do Barcelony nie wspomina do tym, iż lotnisko Barcelona - Girona znajduje się około 100 km na północny zachód od centrum Barcelony, w pobliżu Girony.
Na terenie lotniska znajduje się wypożyczalnia samochodów, stamtąd można udać się zarówno na północ - połączenia autostradą do pobliskich miejscowości i Francji, oraz do Barcelony - autostradą NII. Gdy nie mamy zamiaru wypożyczać samochodu, najlepszym rozwiązaniem jest przejazd autobusem. Istnieją trzy linie autobusowe: Lotnisko - Barcelona - podróż trwa około godziny, a rozkład uzależniony jest od godzin lotów (w niedzielę ostatni autobus wyrusza z Barcelony o 19.15),
Lotnisko - Costa Brava - można dotrzeć do znanych nadmorskich miejscowości np. Lioret de Mar, Blanek, Tossa de Mar,
Lotnisko - Girona - autobus kursuje co godzinę, a podróż do Girony trwa około 25 minut.
Możemy do Barcelony dostać się także koleją, ale tylko z Girony. Wtedy podróż trwa około 1,5 godziny i kosztuje 6€. Na lotnisku znajduje się też postój taksówek.


Aeroporto Ciampino (Rzym)

Podobna sytuacja, jak z podróżą do Barcelony związana jest z lotem do Rzymu na lotnisko Ciampino, aczkolwiek w tym wypadku lotnisko znajduje się tylko 15km od Wiecznego Miasta. I na tym lotnisku znajduje się wypożyczalnia samochodów (Avis, Europear, Heartz, Thrifty), a i połączenia z miastem są bardzo dogodne - Ciampino znajduje się w pobliżu tak zwanej wielkiej obwodnicy Rzymu. Stamtąd można dojechać do Rzymu oraz do głównego systemu autostrad łączącego północ i południe oraz wschód i zachód Włoch. W pobliżu portu znajduje się też postój taksówek - podróż do centrum Rzymu to koszt około 30€. Tańszym sposobem dotarcia do Rzymu jest jazda autobusem bądź pociągiem zwanym Shuttle:
Ciampino - Rzym Termini - rozkład skoordynowany jest z rozkładem lotów takich linii lotniczych jak: Ryanair, EasyJet, WizzAir, Centralwings, BlueAir. Bilet dla dorosłych kosztuje 8€ w jedną stronę, a dla dzieci 4€. Szczegłówy rozkład można znaleźć w punktach informacyjnych na lotnisku oraz na stronie www.adr.it.
Ciampino - Via Marsala, Rzym - Przystanek autobusowy znajduje się przed terminalem Przyloty, rozkład dostępny w punktach informacji, bilety dostępne u kierowców.
Ciampino - Rzym Termini - kursy nocne co pół godziny, cena około 1€.


Aeroporte Beauvais (Paryż)

Beauvais to jeden z trzech podparyskich portów lotniczych. Znajduje się 80 km od centrum Paryża. Podróż taksówką jest bardzo droga - może kosztować nawet 170€, dlatego lepiej skorzystać z innych możliwości dotarcia do francuskiej stolicy. Można taksówką dojechać na stację kolejową (to koszt około 15€), stamtąd kontynuować podróż koleją (do Paryża, Disnaylandu bądź w inne części Francji). Do Paryża jednak najlepiej dostać się tzw. Airport Shuttle. Kursuje on 20 minut po każdym przylocie oraz 3 godziny przed każdym wylotem ze stacji Port Maillot. Bilety można kupić u kierowcy, kosztują około 13€ w jedną stronę. Airport Shuttle możemy dostać się także do Disnaylandu i na inne paryskie lotniska.
Na Beauvais jest także wypożyczalnia samochodów.
Ciekawostki:
- Na lotnisku można kupić bilety na niektóre atrakcje turystyczne np. bilet wejścia do Luwru.
- W miejscowości Beauvais znajduje się jedna z najsłynniejszych katedr francuskiego gotyku ze sklepieniem na wysokości 47 metrów.

Zdjęcia: Rzym, Paryż z Wikipedii.

strona: 1

oceń artykuł:


skomentuj artykuł:

twoje imię: Zaloguj się
twój komentarz:


komentarze do artykułu:

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms