PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Australia: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Australia

Australia


AUSTRALIA
(Związek Australijski)
Stolica: Canberra
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów;
1 AUD = ok. 0,70 USD
Język urzędowy: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe (13 stron) o wizy turystyczne (na okres 3, 6 i 12 miesięcy) można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji (www.immi.gov.au). Decyzje podejmowane są w ciągu maksymalnie 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au). Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.

Przepisy celne
Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

Przepisy prawne
Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narkotyków i obrót nimi.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

Szczepienia, służba zdrowia
Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 600 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 40 AUD.

Informacje dla kierowców
Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania wcześniejszej zgody.

Przydatne informacje:

• W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.
• Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.
• Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – niezbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych 30+ i noszenie ciemnych okularów.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Australia!!!
ocena: 3.16
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms