PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Malawi: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Malawi

Malawi


MALAWI
(Republika Malawi)
Stolica: Lilongwe
Waluta: kwacha (MWK), 1 MWK = 100 tambala;
1 USD = 120,2 MWK
Języki urzędowe: chichewa, angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy wjazdowe do Republiki Malawi wydawane są w placówkach dyplomatycznych/konsularnych Republiki Malawi i jedynie na przejśiu granicznycm w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kamuzu w stolicy kraju Lilongwe. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą oraz w granicznych punktach kontroli (potrzebne jest kolorowe zdjęcie paszportowe). Koszt wizy tranzytowej wynosi 50 USD, jednokrotnej wjazdowej – 70 USD, wielokrotnej – 110 USD. Paszport musi być ważny dłużej niż wiza. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe lub Blantyre. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest bardzo trudne.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń w przywozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

Przepisy prawne
Posiadanie i wwóz narkotyków są karalne.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
W Malawi nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Szczepienia, służba zdrowia
Przy wjeździe z krajów, w których zdarzają się przypadki żółtej febry lub w których jest ona endemiczna, obowiązkowe jest szczepienie przeciw tej chorobie. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku; rekomendowany jest lek profilaktyczny mefloquine. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS. Występuje realne zagrożenie bilharcjozą (uwaga: do początku lat 90. jezioro Malawi było jedynym zbiornikiem słodkowodnym w Afryce, w którego obrębie nie notowano występowania bilharcjozy – do tej pory ta nieaktualna już informacja powtarzana jest przez część przewodników turystycznych). Opiekę medyczną o standardzie europejskim można uzyskać w dwóch głównych miastach: Lilongwe i Blantyre. W poważniejszych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do Zimbabwe lub RPA.

Informacje dla kierowców
Podróżując samochodem, należy obowiązkowo wykupić na granicy zezwolenie czasowe, tzw. temporary permit, które uprawnia do posługiwania się krajowym prawem jazdy i zastępuje OC. Opłata wynosi ok. 100 USD. Obowiązuje ruch lewostronny.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.

Bezpieczeństwo
Stan bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku.

Przydatne informacje:

• Wymiana w bankach i kantorach dokonywana jest bez ograniczeń w obie strony.
• Większość urzędów i sklepów czynna jest w godzinach 8.00–16.00 (oprócz sobót). Sieć sklepów jest słabo rozwinięta. Ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W niektórych rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.
• W Malawi jest niewiele hoteli o standardzie międzynarodowym. Cena doby hotelowej wynosi 170–190 USD.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Malawi podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms