PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Malediwy: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Malediwy

Malediwy


MALEDIWY
(Republika Malediwów)
Stolica: Male
Waluta: rupia malediwska (MVR); 1 MVR = 100 laria;
1 USD = ok. 12 MVR
Język urzędowy: malediwski (dhivehi)
Inne języki: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opłat. Pobyt obcokrajowca na wyspie zamieszkanej przez miejscowych wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW. Sprawdza się posiadanie wystarczających środków finansowych i biletu powrotnego. Turysta musi mieć wykupione miejsce w jednym z wielu ośrodków turystycznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej: paszport, bilet powrotny, rezerwacja hotelu; do uzyskania wizy biznesowej niezbędne jest zaproszenie od miejscowej firmy, pozostałe wymagania jak w przypadku wizy turystycznej.

Przepisy celne
Przepisy celne całkowicie zabraniają wwozu alkoholu (jest dostępny w ośrodkach dla obcokrajowców po bardzo wysokich cenach), broni i narkotyków. Przemyt narkotyków zagrożony jest wysokimi karami więzienia. Zakazuje się wywozu korala, pereł i żółwi. Bez cła można przewieźć „rozsądną” ilość papierosów i upominków.

Szczepienia, służba zdrowia
Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale bardzo wyraźnie należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, niemniej jednak warto się zabezpieczyć. Należy zabrać niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami. Warto się ubezpieczyć od kosztów leczenia.

Informacje dla kierowców
Transport samochodowy występuje tylko na wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

Podróżowanie po kraju
Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty.

Bezpieczeństwo
Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów.

Religia, obyczaje
Malediwy są krajem muzułmańskim. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych lepiej poruszać się tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Podczas zwiedzania meczetów nogi i ciało muszą być zakryte.


Przydatne informacje:

• Nie jest konieczna wymiana waluty na rupie malediwskie. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.
• Malediwy to kraj wyspiarski (ok. 200 atoli koralowych jest zamieszkanych), głównymi gałęziami gospodarki są turystyka i rybołówstwo.
• Pora monsunowa trwa od maja do września.
• Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.
• Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach – nie wolno wynosić ich z plaży.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Malediwów podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms