PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Malezja: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Malezja

Malezja


MALEZJA
Stolica: Kuala Lumpur
Waluta: ringgit (MYR); 1 MYR = 100 senów;
1 USD = 3,65 MYR
Język urzędowy: malajski
Inne języki: angielski, chiński, tamilski

Wiza, przepisy wjazdowe
Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Rząd zniósł ograniczenia dotyczące wywozu i przywozu lokalnej waluty. Wymagane jednak jest wypełnienie deklaracji i posiadanie zezwolenia na przywóz i wywóz kwoty ponad 1000 MYR oraz na wywóz równowartości ponad 10 tys. MYR w innych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.

Przepisy prawne
Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży. Koszt w zależności od zakresu ubezpieczenia wynosi około 30 USD na 90 dni.

Szczepienia, służba zdrowia
Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W razie wystąpienia lokalnych ognisk chorób o potencjalnych zagrożeniach informują środki masowego przekazu. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. Ceny są zróżnicowane, od 10 USD za zwykłą wizytę do 100 USD za poradę specjalisty. Cena doby w szpitalu w pokoju 4-osobowym wynosi 50 USD, a w pokoju 1-osobowym 80 USD.

Informacje dla kierowców
Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy z załączonym tłumaczeniem na język angielski.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot w porozumieniu się także z lokalną administracją i policją.

Bezpieczeństwo
Przestępczość jest niewielka. Poważnym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach oraz kopiowanie kart kredytowych. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terrenganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje, chociaż w niektórych regionach nadmorskich stanu Sabah na Wschodnim Borneo zdarzały się akty terroru (w tym porwania turystów) dokonywane przez rebelianckie ugrupowania zbrojne z południowych Filipin. Na wodach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie malakka i we Wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

Religia, obyczaje
Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza prowincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane.

Przydatne informacje:

• Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Malezja i Singapur
ocena: 3.08
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms