PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Mozambik: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Mozambik

Mozambik


MOZAMBIK
(Republika Mozambiku)
Stolica: Maputo
Waluta: new metical (MZM), 1 MZM = 100 centavos;
1 USD = 26 MZM
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: angielski, języki grupy etnicznej Bantu

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Przepisy celne
Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia opłat dodatkowych zalecamy czeki wystawione w USD). Rand południowoafrykański jest akceptowany jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Nie ma przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych w renomowanych firmach.

Szczepienia, służba zdrowia
Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria. Opieka medyczna na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich, za opłatą, w szpitalach państwowych. W klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg publicznych jest zły.

Bezpieczeństwo
Wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się coraz częściej napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych.

Święta
1 stycznia – Nowy Rok, 3 lutego – Dzień Bohaterów, 7 kwietnia – Dzień Kobiet, 1 Maja – Święto Pracy, 25 czerwca – Dzień Niepodległości, 7 września – Dzień Zwycięstwa, 25 września – Dzień Żołnierza, 4 października – Dzień Pokoju i Pojednania , 25 grudnia – Dzień Rodziny.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Ambasada RP w Pretorii (RPA). W Maputo rezyduje konsul honorowy RP.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Stopem przez Mozambik...
ocena: 3.68
autor: madzialla
Mozambik - zaniedbany raj
ocena: 3.35
autor: Lalushka
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms