PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Namibia: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Namibia

Namibia


NAMIBIA
(Republika Namibii)
Stolica: Windhoek
Waluta: dolar namibijski (NAD), 1 NAD = 100 centów;
1 USD = 7,07 NAD
Język urzędowy: angielski
Inne języki: afrikaans, niemiecki, miejscowe języki etniczne

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Namibii muszą mieć wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; w Moskwie, tel. 0070 952300113, w Berlinie, tel. 0049 302510950). Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

Przepisy celne
Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Służba zdrowia
Zagrożenia epidemiologiczne to AIDS i malaria w północnej części kraju (w regionie Okavango). Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, zwłaszcza w stolicy kraju. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy.

Informacje dla kierowców
Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie. Turysta musi mieć jednak poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Na granicy należy obowiązkowo wykupić pozwolenie na użytkowanie dróg (road permit). Obowiązuje ruch lewostronny. Dobrze rozwinięta sieć dróg, dobre oznakowanie. Podczas podróży nocą istnieje ryzyko zderzeń ze zwierzętami.

Podróżowanie po kraju
W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest duże, zdarzają się napady rabunkowe na drogach i kradzieże przedmiotów potencjalnie wartościowych, takich jak torebki, aparaty fotograficzne i telefony komórkowe.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Ambasada RP w Pretorii (RPA).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms