PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Nigeria: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Nigeria

Nigeria


NIGERIA
(Federalna Republika Nigerii)
Stolica: Abudża
Waluta: naira (NGN);
1 USD = 133 NGN
Język urzędowy: angielski
Uwaga: Ze względu na znaczną liczbę porwań cudzoziemców przebywających w rejonie Delty Nigru w Nigerii (głównie stany: Delta, Bayelsa, Rivers i Akwa-Ibom) Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym wyjazd w ten rejon wnikliwe rozważenie konieczności takiej podróży. Gdy wyjazd jest niezbędny, usilnie zaleca się uprzedni kontakt z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi w Lagos bądź w Abudży oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu.

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe. Zapewnienia o możliwości przekroczenia granicy nigeryjskiej bez uzyskania wizy wjazdowej są próbą oszustwa. Zdarza się, że naciągacz zamierza czerpać zyski z nielegalnego pobytu upatrzonej osoby w Nigerii, stosując wobec niej szantaż i strasząc zagrożeniem zdrowia i życia. Cudzoziemiec nie może oficjalnie opuścić terytorium Nigerii, zanim nie udokumentuje legalności wjazdu (istotny jest tu stempel kontroli granicznej potwierdzający wjazd na terytorium tego państwa). Obywatel polski udający się do Nigerii winien mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Cudzoziemcy zamierzający przebywać w Nigerii dłużej niż 6 miesięcy muszą ubiegać się o kartę pobytu. Przy podróżach turystycznych należy na granicy nigeryjskiej okazać ważny bilet powrotny. Nie została określona kwota pieniędzy wymagana na każdy dzień pobytu.

Przepisy celne
Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów, niemniej nigeryjscy celnicy drobiazgowo kontrolują bagaże zarówno przyjeżdżających, jak i wyjeżdżających. Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów z kobry. Zdarzają się problemy z wywozem pamiątek – wyrobów rękodzieła, które awansują często w oczach celników do kategorii „dzieł sztuki”, na których wywóz potrzebne jest zezwolenie. Wwożone dewizy należy zadeklarować przy wjeździe (w szczególności kwoty ponad 5000 USD). Na wywóz dewiz w kwocie przekraczającej sumę wymienioną w deklaracji należy uzyskać zezwolenie Centralnego Banku Nigerii.

Przepisy prawne
Konsekwencje naruszenia prawa w Nigerii są bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych.

Meldunek
Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Dokonuje się go bezpośrednio po przybyciu do Nigerii w najbliższym urzędzie imigracyjnym.

Ubezpieczenie
Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

Szczepienia, służba zdrowia
Przy wjeździe wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi, jednak stopień ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu w Nigerii i warunków higienicznych, w jakich się przebywa. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony, praktycznie możliwy jedynie w dużych miastach. Poziom usług lekarskich, które są kosztowne, znacznie odbiega od standardów światowych. Poważniejsze zabiegi trzeba wykonywać w Europie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Informacje dla kierowców
Należy mieć krajowe oraz międzynarodowe prawo jazdy. Przy dłuższych pobytach zalecane jest wyrobienie nigeryjskiego prawa jazdy.

Podróżowanie po kraju
Poza ograniczeniami wynikającymi z zagrożeń bezpieczeństwa osobistego nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Komunikacja autobusowa jest dobrze rozwinięta, choć jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Najpopularniejszą formą podróżowania Nigeryjczyków w obrębie dużych miast pozostają motocykle, tzw. Okady, chociaż w Abudży od października 2006 r. wprowadzono zakaz poruszania się nimi w rejonie ścisłego centrum, co spowodowało wzrost cen taksówek. Taksówki to w większości prywatne, nie oznakowane samochody, których kierowcy klaksonem informują, że są wolne (kursy w mieście wahają się od 200 do 400 NGN, chociaż taksówkarze rozpoczynają targowanie się nawet od 1000 NGN). Lagos ma połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy, z Nowym Jorkiem oraz ważniejszymi miastami Afryki. Abudża ma połączenia bezpośrednie z Frankfurtem, Londynem i Amsterdamem. Ponadto Abudża, Port Harcourt, Kano i wiele innych miast mają regularne krajowe połączenia lotnicze. W Nigerii działają liczne prywatne linie lotnicze, chociaż ich sprzęt jest dość wysłużony. Stan dróg jest bardzo zróżnicowany. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Większe ośrodki miejskie łączą autostrady – niedawno zbudowane, są w stosunkowo dobrym stanie.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest bardzo wysokie. Na drogach nagminne są bandyckie napady. Znaczne niebezpieczeństwa czyhają też w dużych miastach, zwłaszcza (choć nie wyłącznie) w okolicach międzynarodowych lotnisk i w dzielnicach portowych. Europejczyk nie przestrzegający zasad bezpieczeństwa jest łatwym celem dla przestępców – biały człowiek poruszający się pieszo po ulicy wzbudza zainteresowanie.

Religia, obyczaje
W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru. Zdarza się, że w okresie ramadanu oczekuje się również od cudzoziemców przestrzegania postu w miejscach publicznych.Przydatne informacje:

• Od 1999 r. Nigeria przechodzi okres demokratyzacji systemu politycznego i liberalizacji gospodarki. W 2003 r. odbyły się drugie od czasu wprowadzenia rządów cywilnych wybory powszechne. Przemiany zachodzą jednak powoli i stopniowo ogarniają różne sfery życia. Poprawa warunków ważnych z punktu widzenia obcokrajowców przyjeżdżających do Nigerii nie następuje w bardzo szybkim tempie, jednak jest widoczna.
• Kantory wymiany walut oferują kurs o ok. 5–8 proc. wyższy niż banki.
• Baza turystyczna jest w Nigerii mniej niż skromna. Hotele zapewniające wysoki standard znajdują się jedynie w dużych miastach. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, ale raczej odradza się posługiwanie się nimi z uwagi na związane z tym ryzyko.
• W większych miastach są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę obcokrajowcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
• Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.
• W Nigerii powszechna jest korupcja. Zdarza się, że przedstawiciele władz wmawiają obcokrajowcom, którzy nie znają obowiązujących uregulowań, że muszą spełnić rozmaite warunki albo mieć dodatkowe dokumenty – zazwyczaj jest to próba wyłudzenia łapówki.
• W 2006 r. bardzo rozpowszechniła się forma wyłudzania pieniędzy przez internet. Zarówno instytucje, jak też prywatne osoby, których adresy dostały się w niepożądane ręce, masowo otrzymują e-maile z ofertami szybkiego wzbogacenia się pod warunkiem wpłacenia „niewielkich” kwot (zazwyczaj sumy sięgające co najmniej kilkuset USD) – zaleca się ignorowanie tego typu „ofert”.
W Nigerii działają dwie polskie placówki: Ambasada RP w Abudży (10 ONA Crescent, Maitama, tel. 00234 9 413 82 80) i Konsulat Generalny RP w Lagos (10 Idejo Street, Victoria Island, tel. 00234 1 271 54 17).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


9. 2011-06-08 11:28:00
gość: Darek
Skrajne opinie, a ja mam propozycję pracy - bardzo dobrą. Z drugiej strony tu też mi się źle nie powodzi i nie mam noża na gardle, więc biję się z myślami. Może ktos coś podpowie, ale z własnego doświadczenia?? Będę wdzięczny


8. 2011-06-05 16:05:42
gość: Kate
Moj maz jest Nigeryjczykiem,sa niebezpieczenstwa ale bez przesady,kazdy kraj ma swoje wady i zalety.Pozostawiam to do indywidualnej decyzji jechac czy nie ale nie popadajmy w skrajnosci i panike


7. 2011-04-29 23:48:57
gość:
Przesadzacie


6. 2010-07-28 14:36:50
gość: Lola
Karolina proszę napisz jak się rozwiązała Wasza sprawa z małżeństwem, dokumentami. Znam osoby, które sa w podobnej sytuacji i bardzo bym chciała im pomóc.


5. 2010-03-31 18:09:39
gość: Blondynka
strachy na lachy, bylam przezylam, nic mi sie nie stalo, nikt mnie nie porwal, jesli sie zachowuje srodki ostroznosci (tak jak wszedzie) to nic sie nie stanie, nie nalezy sie obnosic z pieniedzmi i za bardzo wychylac (tak jak wszedzie), a biali ludzie tam sa tez, moze nie na porzadku dziennym ale w wiekszych miastach np lagos czy ibadan to raczej sporo widzialam. na polskich drogach jest bardziej niebezpiecznie a mimo to korzystamy kazdego dnia bez gadania ;)


4. 2010-03-17 20:31:29
gość: karolina
same tam zagrozenia i niebezpieczenstwa moga czyhac na Europejczyka.choroby:malaria ,czeste porwania i napady rabunkowe ktore sa na porzadku dziennym,korupcja w kraju,poza tym z opowiesci mojego chlopaka wynika ze nawet u siebie w domu nie mozna czuc sie bezpiecznym ,okradaja napadaja wiec powiedzial mi ze jak bedzie chcial tam do siebie jechac z naszym dzieckiem to musza spac w hotelu .ja nie zgodzilam sie tam wyjechac nigdy wiec on planowal wyjazd z dzieckiem ale nie moge mu na to pozwolic .chce miec dzieco przy sobie i bezpieczne.pojedzie sam bo ja sie z tego zwiazku wycofuje ze...strachu


3. 2010-03-17 20:24:00
gość: Karolina
wujek opowiadal ze jak pojechali to nie odwazyli sie nawet wysiasc z samochodu.przemieszczali sie tylko samochodem i mowil ze nie widzial nikogo bialego na ulicy.nie pozwalaja fotografowac zadnych obiektow.wujo przywiozl ze soba nakrecony film i pamiatki.ogladalam bylam w szoku nic ciekawego tylko moze Europejczyka opanowac lek.ubieraja sie w typowe ich stroje takie dlugie kaftany kolorowe ,ktore dla Europejczyka nie maja zadnego wygladu.to byla ABUDZA stolica i okolice gdzie byl.wiec taki tam dziki tlum w tych wlasnie strojach robiacy zakupy na przyulicznych straganach.ogolnie nic ciekawego


2. 2010-03-17 20:16:31
gość: Karolina
Jestem przerazona tym krajem,dla mnie nic tam nie rzadzi,bardzo duzo czytam ,rozmawiam o tym kraju i naprawde boje sie tego kraju.moja chrzestna z mezem pracuja w dyplomacji wiec moj wujo osatnio tam byl wiec nie poleca nikomu tam jechac mowil ze nie ma tam nic ciekawego to zobaczenia ,a Nigeryjczycy robia przerazajace rzeczy i oszustwa zeby wyludzic pieniadze.jestem przerazona tym bardziej ze jestem w zwiazku z Nigeryjczykiem od 3 lat mamy 10 miesieczna corke ale teraz wchodzi w nasze zycie sprawa slubu nie moge tego zrobic on nie dostal dokumentow jestem zalamana ale zdecydowalam sie to skonczyc


1. 2009-02-14 20:18:02
gość: janusz
Pracowalem w tym kraju ponad 13 lat -jako inzynier elktryk - dla firm przewaznie amerykanskich. Ta opinia i opis zagrozen jest wyjatkowo trafna. Ostatnio - nawet obstawa uzbrojonych zolnierzy nie daje gwarancji bezpieczenstwa. Nigdy nie nalezy pic wody nie z butelek oryg. zakreconych. Malaria dziesiatkuje - wiec nalezy chodzic tak ubranym aby maksymalnie zabezpieczyc cialo (dlugie rekawy, dludie nogawki, pelne buty ..itp). powodzenia


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms