PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Nikaragua: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Nikaragua

Nikaragua


NIKARAGUA
(Republika Nikaragui)
Stolica: Managua
Waluta: złota kordoba (NIO), 1 NIO = 100 centavos;
1 USD = 18,75 NIO;
Język urzędowy: hiszpański

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 32 USD od osoby. Podróżujący lądem obowiązani są do wniesienia opłaty wjazdowej w wysokości 7 USD, a przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę w wysokości 2 USD od osoby w godzinach 7.00–17.00 i 4 USD w godzinach 17.00–7.00. Dodatkowo od każdej osoby pobierany jest podatek turystyczny i migracyjny, który łącznie wynosi 7 USD, jeżeli przekroczenie granicy następuje od poniedziałku do piątku, a 9 USD – w soboty i niedziele. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 6.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.

Przepisy celne
Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

Przepisy prawne
Zabronione jest posiadanie narkotyków na użytek osobisty. Kara minimalna za posiadanie narkotyków – od 3 miesięcy do 6 lat więzienia, wyrok maksymalny – od 3 do 25 lat, w zależności od ilości posiadanych narkotyków.

Meldunek
Obowiązek meldunkowy sprowadza się do wypełnienia kwestionariusza imigracyjnego podczas przekraczania granicy.

Ubezpieczenie
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Zalecane jest ubezpieczanie się w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. Nie ma obowiązku szczepień. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 25–30 USD, doba hospitalizacji 200 USD, wraz z kosztem lekarstw.

Informacje dla kierowców
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane, należy wystąpić do policji drogowej o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie pojazdów.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.

Bezpieczeństwo
Nikaragua jest najbezpieczniejszym państwem w Ameryce Środkowej, zaleca się jednak stosowanie zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa.

Przydatne informacje:

• Warto przejrzeć oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.intur.gob.ni.
• Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.
• W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Nikaragui. Informacje można uzyskać w ambasadach tego kraju w Berlinie lub w Wiedniu (tel. 0043 1/403 18 38).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Nikaragua podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms