PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Pakistan: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Pakistan

Pakistan


PAKISTAN
(Islamska Republika Pakistanu)
Stolica: Islamabad
Waluta: rupia pakistańska (PKR), 1 PKR = 100 paisa;
1 USD = 60 PKR
Język urzędowy: angielski, urdu
Inne języki: pendżabski, pusztu, sindhi i baloczi
Uwaga: W związku z zagrożeniem terrorystycznym Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaleca zachowanie ostrożności przy podróżach i w czasie pobytu na terytorium Pakistanu oraz stanowczo odradza przebywanie na terenach graniczących z Afganistanem.

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem przed przyjazdem uzyskać wizę w ambasadach Pakistanu. Biznesmeni i inwestorzy mogą otrzymać wizy wielokrotne ważne przez 3 lata. Od września 2006 r. można uzyskać wizę biznesową ważną 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie; jej koszt wynosi 60 USD. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.

Przepisy celne
Przewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).

Przepisy prawne
Surowe wyroki – łącznie z karą śmierci – zasądzane są za przewożenie, posiadanie bądź używanie narkotyków.

Ubezpieczenie
Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych jest pożądane, choć nie jest obowiązkowe. Uznawane są polisy znanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Sugeruje się, aby ubezpieczenie zawierało opcję pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu oraz transportu chorego na leczenie do innego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia
Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Surowe warzywa, owoce, woda i potrawy niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną ostrych zatruć pokarmowych. W niektórych rejonach Pakistanu istnieje zagrożenie malarią. WHO zaleca używanie tabletek uzdatniających wodę do spożycia oraz moczenie warzyw i owoców przed spożyciem w roztworach odkażających. Do picia zdatna jest butelkowana woda mineralna bądź woda przegotowana. Z uwagi na nieprzestrzeganie standardów produkcji i przechowywania artykułów spożywczych pożądane jest sprawdzanie jakości lub daty ważności produktów (i lekarstw) przed ich zakupem. W dużych skupiskach miejskich występuje znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Porada lekarska kosztuje od 7 do 15 USD, plomba dentystyczna od 30 do 50 USD, doba w szpitalu od ok. 80 USD. W Islamabadzie praktycznie jedynym szpitalem zalecanym dla cudzoziemców jest Shifa Hospital, a w Karaczi Aga Khan Hospital. Przed przyjęciem do tych szpitali wymagana jest wpłata kaucji na pobyt w kwocie ok. 250 USD lub przedstawienie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie leki są w zasadzie dostępne w aptekach.

Informacje dla kierowców
Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy rzepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.

Podróżowanie po kraju
Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie lub Konsulacie Generalnym RP w Karaczi. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie – m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway – jest nieprzejezdna.

Bezpieczeństwo
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają nie tylko z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), lecz również z działalności terrorystycznej (zamachy bombowe, ataki, porwania) wymierzonej przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej oraz szeroko rozumianą kulturą Zachodu (kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców). W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy; dotyczy to zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych.

Religia, obyczaje
Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu. Nie usankcjonowane małżeństwem kontakty seksualne, homoseksualizm, pornografia oraz posiadanie i konsumpcja alkoholu zagrożone są karą więzienia. W okresie ramadanu należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów oraz palenia tytoniu. Działalność urzędów i instytucji publicznych podczas ramadanu i licznych świąt religijnych jest znacznie ograniczona. Zalecane jest przestrzeganie muzułmańskich zasad dotyczących noszenia ubiorów zakrywających sylwetkę, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Kobiety nie powinny podróżować samotnie ani w towarzystwie obcych osób.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms