PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Papua-Nowa Gwinea: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Papua-Nowa Gwinea

Papua-Nowa Gwinea


PAPUA-NOWA GWINEA
(Niepodległe Państwo Papua-Nowa Gwinea)
Stolica: Port Moresby
Waluta: kina (PGK), 1 PGK = 100 toea
Język urzędowy: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy złożyć wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport oraz kopię biletu na powrót lub dalszą podróż. W przypadku wizy biznesowej należy złożyć ponadto kopię zaproszenia oraz list strony wysyłającej z wyjaśnieniem powodu wizyty, określeniem planowanego czasu pobytu i zobowiązaniem do pokrycia kosztów pobytu. Opłaty za wizy (płatność w Australii) wynoszą: turystyczna (jednokrotna, czas pobytu do 60 dni) – 35 dolarów australijskich (AUD), biznesowa (wielokrotna, ważna przez 12 miesięcy, czas pobytu do 60 dni łącznie w okresie ważności wizy) – 220 AUD. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe – 6 miesięcy w przypadku wizy turystycznej i 12 miesięcy w przypadku wizy biznesowej. W Polsce o wizę należy wystąpić do Wydziału ds. Imigracji i Obywatelstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Papui-Nowej Gwinei (Department of Foreign Affairs and Immigration, Immigration and Citzenship Division, Entries and Services Branch, P.O. Box 422, Waigani, NCD, Papua-New Guinea, tel. 00675 301 41 73, faks 00675 323 3206) – wizę wystawi, po jej przyznaniu, Ambasada Australii w Warszawie.

Przepisy prawne
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz homoseksualizm.

Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia, zwłaszcza zdrowotnego. Powinno ono pokrywać przede wszystkim koszty transportu chorego z Papui-Nowej Gwinei do innego kraju, np. Australii.

Szczepienia, służba zdrowia
Na niektórych obszarach panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad–kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A, tyfus – zalecane są szczepienia. Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej. Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.

Informacje dla kierowców
Można wynająć samochód – w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie w samochodzie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.

Podróżowanie po kraju
Należy zachować szczególną ostrożność, podróżując na terenach wokół stolicy państwa Port Moresby. Zaleca się śledzenie na bieżąco w środkach masowego przekazu informacji o rozwoju wydarzeń w kraju. Na prowincji dochodzi do walk plemiennych.

Bezpieczeństwo
Bardzo wysoka przestępczość (kradzieże w środkach komunikacji miejskiej, napady, rabunki, porwania, gwałty). Z tego powodu nie należy nosić przy sobie dużych sum pieniędzy ani kosztownych rzeczy, przebywać w odludnych miejscach i w dzielnicach nędzy, spacerować samotnie, zwłaszcza nocą. Duża przestępczość odnotowywana jest szczególnie w Port Moresby i Lae. Miejscami bezpiecznymi są większe hotele w większości miejscowości turystycznych i w miastach.

Przydatne informacje:

• Papua Nowa Gwinea położona jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Aktywne są 4 wulkany. Znajdują się one na terenach Rabaul, Bougainville, Zachodniej Nowej Brytanii i Wysp Manam.
• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych (np.: www.niugini.com).
Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Papuą-Nową Gwineą. Akredytowany jest tam ambasador RP w Australii, rezydujący w Canberze. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms