PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Paragwaj: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Paragwaj

Paragwaj


PARAGWAJ
(Republika Paragwaju)
Stolica: Asunción
Waluta: guarani (PYG), 1 PYG = 100 centavos
Języki urzędowe: hiszpański, guarani

Wiza, przepisy wjazdowe
Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Paragwaju. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w paragwajskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).

Przepisy celne
Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia przy wwozie i wywozie broni, leków oraz gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartość w innych walutach. Na wwóz większych kwot należy uprzednio otrzymać zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych. W styczniu 2003 r. władze paragwajskie wprowadziły wiele dodatkowych ograniczeń dotyczących wywozu walut.

Przepisy prawne
Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

Meldunek
Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

Ubezpieczenie
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie tego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100–150 USD za dobę. Ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie z wodociągów zaleca się spożywać wodę mineralną. Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.

Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, może się ono jednak okazać przydatne.

Bezpieczeństwo
Wzrasta zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z bogatymi strojami czy innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w biednych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Religia, obyczaje
Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (96 proc.).

Święta
Dni świąteczne i wolne od pracy: 1 stycznia – Nowy Rok, 3 lutego – św. Blasa, patrona Paragwaju, 1 marca – Święto Bohaterów, Wielki Piątek, *marzec, kwiecień – Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, *kwiecień, maj – Święto Wniebowstąpienia, 14–15 maja – Święto Niepodległości, *maj, czerwiec – Boże Ciało, 12 czerwca – Pokój z Chaco, 15 sierpnia – Wniebowstąpienie NMP, 25 sierpnia – Święto Konstytucji, 29 września – Bitwa pod Boquerón, 12 października – Święto Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
*święto ruchome


Przydatne informacje:

• Klimat subtropikalny, gorący i wilgotny. Średnia temperatura: 27 st. C.
• Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy – od 7.00 do 13.00 (poniedziałek–piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty), sklepy – od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek–piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), banki – od 8.45 do 12.15 (poniedziałek–piątek).
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Paragwaj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna). W Asunción rezyduje konsul honorowy RP.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms