PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Republika Środkowoafrykańska: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska


REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA
Stolica: Bangi (Bangui)
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski
Inne języki: sango
Uwaga: Od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w końcu 2006 r. na północy kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. W stolicy i innych większych miastach od godziny 21.00 do świtu obowiązuje godzina policyjna. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem należą do bardzo niebezpiecznych z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, dlatego odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży po Republice Środkowoafrykańskiej.

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Republiki Środkowoafrykańskiej obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych tego państwa, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego.

Przepisy celne
Można wwozić różne przedmioty w ograniczonych ilościach (na własny użytek), m.in. 1 karton papierosów, 1 l alkoholu, 20 filmów do aparatu fotograficznego. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu.

Szczepienia, służba zdrowia
Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Wymagane są szczepienia przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Należy unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia jest na niskim poziomie.

Informacje dla kierowców
Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego zaleca się używanie samochodów terenowych.

Podróżowanie po kraju
Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.

Przydatne informacje:

• Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.
• W Bangui znajduje się dużo hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy standard ma hotel sieci Sofitel.
• Towary pochodzenia europejskiego są 2, 3-krotnie droższe od miejscowych.
• Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).
• W Republice Środkowoafrykańskiej panuje klimat tropikalny wilgotny. Są dwie pory roku. Pora deszczowa trwa od maja do listopada, średnia temperatura powietrza przekracza 30 st. C, często padają ulewne deszcze. W porze suchej, między grudniem a kwietniem, temperatura waha się od 20 do 25 st. C.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Środkowoafrykańska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms