PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Republika Południowej Afryki: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki


REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Stolica: Pretoria
Waluta: rand południowoafrykański (ZAR), 1 ZAR = 100 centów;
1 USD = 7,15 ZAR
Języki urzędowe: angielski, afrikaans oraz 9 innych języków (isiNdebele, isiXhosa, isiZulu, sepedi, sesotho, setswana, siSwati, tshivenda, xitsonga)

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy są obowiązane posiadać wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej. W paszporcie musi być co najmniej jedna strona przeznaczona na wizy, całkowicie wolna od wszelkich stempli, wiz itp. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż.

Przepisy celne
Cudzoziemiec przebywający czasowo w RPA może wymienić i wywieźć z tego kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz. Do RPA nie wolno wwieźć więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nie oszlifowanych) diamentów. Przy wyjeździe z RPA turysta może ubiegać się o zwrot podatku VAT, pod warunkiem że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła 250 ZAR.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe. Uznawane są znane firmy ubezpieczeniowe działające na rynku międzynarodowym.

Służba zdrowia
Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarza AIDS; odnotowuje się szybko rosnącą liczbę zachorowań na gruźlicę, w tym na odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii odnotowuje się na północnym wschodzie kraju (głównie obszar Parku Krugera).
Dostęp do opieki medycznej jest dobry, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach jej poziom nie jest najwyższy. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 230 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 1000–2000 ZAR, ale nawet drobne zabiegi diagnostyczne lub chirurgiczne ze znieczuleniem kosztują znacznie więcej.

Informacje dla kierowców
Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie, z tym że turysta musi mieć także poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski lub afrikaans. Obowiązuje ruch lewostronny. Autostrady i drogi szybkiego ruchu utrzymane są w dobrym stanie. Liczba wypadków drogowych jest alarmująco wysoka, ze względu m.in. na stan techniczny pojazdów. Należy zwracać uwagę na przestrzeganie znaków ograniczających prędkość oraz specyficznych znaków wskazujących na zagrożenie rabunkowe (kamienie na drodze, atakowanie samochodów na skrzyżowaniach). Zaleca się blokowanie drzwi samochodów i zachowanie szczególnej ostrożności przy zjazdach z autostrad, które są częstym miejscem napadów.

Podróżowanie po kraju
Niewielkie ograniczenia występują w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand).

Bezpieczeństwo
RPA należy do krajów o wysokim zagrożeniu przestępczością kryminalną o dużym stopniu brutalności. Od wielu lat odnotowuje się tu dużą liczbę napadów rabunkowych z bronią i gwałtów, często kończących się zabójstwami. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast, także na ulicach centralnych, bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność we wszelkich miejscach publicznych.

Przydatne informacje:

• Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Mozambik - zaniedbany raj
ocena: 3.35
autor: Lalushka
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms