PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Bahrajn: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Bahrajn

Bahrajn


BAHRAJN
(Królestwo Bahrajnu)
Stolica: Manama
Waluta: dinar Bahrajnu (BD);
1 BD = ok. 2,65 USD; 1 USD = 0,38 BD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Wizę turystyczną lub pobytową można także uzyskać bezpośrednio na lotnisku w Manamie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Cudzoziemcy przybywający w celach handlowych otrzymują 72-godzinną wizę wjazdową (za okazaniem biletu powrotnego lub biletu na dalszą trasę) bezpośrednio na lotnisku, bez dodatkowych formalności. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin. Wymagana jest wtedy ważna wiza pobytowa kraju docelowego. Pobyt na podstawie trzymiesięcznej wizy pobytowej można przedłużyć maksymalnie o dalsze trzy miesiące w departamencie imigracyjnym MSW Bahrajnu. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Odmienne przepisy wizowe obowiązują cudzoziemców, którzy przybyli w celu podjęcia pracy zarobkowej bądź są partnerami handlowymi lub inwestycyjnymi zarówno prywatnych, jak i państwowych przedsiębiorstw w Bahrajnie.
Władze Bahrajnu nie stosują ograniczeń co do wwozu i wywozu środków płatniczych. Nie ma obowiązku udokumentowania kwoty minimalnej na każdy dzień pobytu. Nie wymaga się też okazywania biletu powrotnego.

Przepisy celne
Obowiązuje zakaz wwozu wydawnictw pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.

Meldunek
Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową: wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres i jest jednocześnie formą meldunku.

Ubezpieczenie
Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane w Bahrajnie.

Szczepienia, służba zdrowia
W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z usług prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi od 19 do 80 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są szeroko dostępne bez recepty.

Informacje dla kierowców
Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.

Podróżowanie po kraju
Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Bezpieczeństwo
Nie odnotowuje się większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Ostrożność należy zachować w dzielnicach zamieszkiwanych przez pracowników niewykwalifikowanych oraz w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

Przydatne informacje:

• Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
• Podczas ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na kwestie ubioru.
• Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego rekomendowane są podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.
• Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.
• W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 8 BD (22 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.
• Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych.
Bahrajn podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuwejcie.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms