PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Sierra Leone: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Sierra Leone

Sierra Leone


SIERRA LEONE
(Republika Sierra Leone)
Stolica: Freetown
Waluta: leone (SLL), 1 SLL = 100 centów;
1 USD = 2.360 SLL
Język urzędowy: angielski

Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Sierra Leone, np. w Moskwie czy w Belgii (Bruksela, 410, av. de Tervuren, tel. 00322/771 00 53). Turysta powinien dysponować środkami wystarczającymi na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać służbom granicznym. Możliwe jest przekroczenie granicy od strony Gwinei.

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń przy wwożeniu dewiz, jednakże większą ilość gotówki lepiej zadeklarować na granicy, aby uniknąć problemów przy opuszczaniu kraju.

Przepisy prawne
Zażywanie i posiadanie środków odurzających jest zabronione.

Szczepienia, służba zdrowia
Występuje zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.

Bezpieczeństwo
Od 2002 r. sytuacja powoli się stabilizuje, niemniej nadal istnieje ryzyko wystąpienia zamieszek i starć zbrojnych, zwłaszcza w pobliżu granicy z Liberią. Do końca 2005 r. względne bezpieczeństwo gwarantowały oddziały pokojowe ONZ (ok. 13 tys. żołnierzy), które jednak 31 grudnia 2005 r. opuściły kraj. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją. Ze względu na wysoki stopień przestępczości trzeba zachować szczególne środki ostrożności (zwłaszcza po zmroku). Dokumenty oraz wszelkie cenne przedmioty należy przechowywać w hotelowym sejfie, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty oraz poświadczone kopie dokumentów.

Podróżowanie po kraju
Powyższe informacje dotyczą stolicy Freetown i większych miast, jak Lokomasama, Bo czy Kenem. Stanowczo odradza się podróże w głąb kraju. Podróżując po Sierra Leone, należy również pamiętać, że w wyniku wieloletniej wojny domowej została zniszczona infrastruktura kraju.
OBYCZAJE. Sierra Leone jest krajem laickim. Pamiętać jednak należy, że 60 proc. ludności stanowią wyznawcy islamu – trzeba zatem unikać naruszania norm obyczajowych dotyczących np. ubioru czy spożywania alkoholu.

Przydatne informacje:

• Panuje tu klimat tropikalny, wilgotny i ciepły. Średnia temperatura wynosi 27 st. C; pora sucha trwa od listopada do maja, pora deszczowa – od czerwca do października.
• Waluta miejscowa nie jest wymienialna poza Sierra Leone.
• Infrastruktura turystyczna pozostaje na bardzo niskim poziomie. Większość hoteli nie akceptuje kart kredytowych ani czeków podróżnych. Płatności należy dokonywać gotówką, najlepiej w miejscowej walucie (bądź w dolarach).
• W przypadku kolizji, ze względu na ewentualne agresywne reakcje miejscowej ludności, rozsądniej jest nie wysiadać z samochodu i szybko udać się na najbliższy posterunek policji.
• Zawsze należy poprosić o pozwolenie na fotografowanie, zwłaszcza jeśli obiektem mają być przedmioty używane podczas tradycyjnych ceremonii religijnych w miejscach kultu (np. maski).
• Działają połączenia autobusowe, lecz najwygodniejsze i najbardziej powszechne są taksówki.
• Sytuacja gospodarcza kraju jest zła.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Sierra Leone podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms