PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Singapur: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Singapur

Singapur


SINGAPUR
(Republika Singapuru)
Stolica: Singapur
Waluta: dolar singapurski (SGD), 1 SGD = 100 centów;
1 SGD = 0,58–0,63 USD; 1 USD = 1,60–1,70 SGD
Języki urzędowe: angielski, chiński, malajski, tamilski

Wiza, przepisy wjazdowe
Od 3 maja 2005 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Planując dłuższy pobyt (do 90 dni), należy zwrócić uwagę na dozwolony okres pobytu, jaki został wpisany przez służby graniczne do paszportu (pieczątka social visit pass) przy przekraczaniu granicy: na lotnisku – 30 dni, przy przejeździe drogą lądową z Malezji – 14 dni. W razie konieczności przedłużenia pobytu poza okres wpisany do paszportu w ramach social visit pass obywatele RP mogą to uczynić w trakcie pobytu w Singapurze w Immigration and Checkpoint Authority (szczegóły na stronie internetowej: http://app.ica.gov.sg/index.asp).

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są:
– alkohole i papierosy oznaczone Singapore duty not paid;
– papierosy oznaczone symbolem „E” na opakowaniach;
– guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach leczniczych);
– tytoń do żucia;
– zapalniczki w kształcie pistoletów;
– kontrolowane leki i środki psychotropowe;
– zagrożone gatunki zwierząt i produkty z nich;
– sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki;
– obsceniczne artykuły, publikacje, nagrania wideo i software;
– reprodukcje/kopie publikacji objętych prawami autorskimi;
– materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym.
Przy wwozie z opłat celnych i podatku od towarów i usług GST (odpowiednik podatku VAT) zwolnione są przedmioty nowe, prezenty, towary żywnościowe o łącznej wartości nie przekraczającej 300 SGD, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia – o wartości nie przekraczającej 100 SGD. Osoba pełnoletnia może wwieźć do Singapuru bez cła 1 l alkoholu wysokoprocentowego, 1 l wina, 1 l piwa. Zwolnienia z opłat celnych i podatku GST dotyczące wwozu alkoholu nie obejmują podróżnych wjeżdżających do Singapuru z Malezji. Zwolnieniu z opłat celnych i podatku GST nie podlegają papierosy. Niezgłoszenie do odprawy celnej towarów objętych cłem i podatkiem GST podlega karze w wysokości do 5000 SGD. Przy wyjeździe z Singapuru można uzyskać zwrot podatku GST za towary zakupione na terenie tego kraju. Podatek GST wynosi 5 proc. Zwrot podatku przysługuje za towary zakupione na łączną wartość ponad 300 SGD w specjalnie oznakowanych sklepach i wywiezione z terytorium Singapuru w okresie maksymalnie 2 miesięcy od daty zakupu. Przy zakupach towarów w tych sklepach należy przedstawić paszport i wypełnić specjalne formularze.

Przepisy prawne
Za przywożenie lub wywożenie narkotyków i handel nimi orzekana jest kara śmierci.

Meldunek
W kwestionariuszu, który otrzymuje się w samolocie lub w punktach granicznych, należy wpisać miejsce pobytu (nazwa i adres hotelu, w którym podróżny się zatrzyma, lub adres osoby, do której się udaje).

Szczepienia, służba zdrowia
Przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne świadectwa szczepień. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego lepiej je wykupić. Można to zrobić w renomowanych firmach ubezpieczeniowych działających w Polsce lub po przyjeździe do Singapuru w miejscowych firmach ubezpieczeniowych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 30 SGD, koszt doby w szpitalu od 200 do 2000 SGD, w zależności od standardu szpitala i pokoju. Singapur ma bardzo dobrze rozwiniętą służbę zdrowia.
Stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi, wywołanym ukąszeniem komarów, nakazuje szczególną ostrożność. Szczegółowe informacje dotyczące wirusa, potencjalnych skutków zarażenia, środków zapobiegawczych i działań rządu Singapuru mających ograniczyć jego rozprzestrzenianie można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.moh.gov.sg. Dostępne są tam także aktualne informacje na temat potencjalnego zagrożenia ptasią grypą wraz z planem działania rządu na wypadek wybuchu pandemii. Do listopada 2006 r. w Singapurze nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia.

Informacje dla kierowców
W Singapurze międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Obowiązuje ruch prawostronny.

Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. System komunikacji publicznej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dni powszednie, o różnych porach dnia, pobierane są opłaty za wjazd samochodem do centrum miasta. Przy wyjazdach samochodem z Singapuru do Malezji należy mieć zatankowane co najmniej 2/3 baku. Dla samochodów nie zarejestrowanych w Singapurze wprowadzono opłaty za każdy dzień poruszania się po terytorium kraju.

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest bardzo małe. Prawo jest skrupulatnie przestrzegane i surowo egzekwowane. W Singapurze orzekana jest dodatkowo – również za drobne przestępstwa i wykroczenia, np. wandalizm – kara chłosty.

Święta
Dniami wolnymi od pracy są: 1 i 21 stycznia, 9 i 10 lutego, 25 marca, 1 i 22 maja, 9 sierpnia, 1 i 3 listopada i 25 grudnia.

Przydatne informacje:

• Wymiany dolarów singapurskich na waluty wymienialne można dokonać w bankach oraz licznych oficjalnych kantorach.
• Przy wjeździe do Singapuru zarówno na lotnisku, jak i w portach morskich można otrzymać bezpłatne materiały promocyjne i informatory turystyczne.
• Wszystkie lokalne rozmowy telefoniczne wykonywane z automatów telefonicznych zainstalowanych w hali przylotów lotniska są bezpłatne.
• W Singapurze bardzo rygorystycznie przestrzega się utrzymywania czystości w środkach komunikacji miejskiej oraz na terenie całego kraju. Za łamanie tych zaleceń grożą wysokie kary pieniężne, np. za wyrzucenie niedopałków papierosów lub zaśmiecanie w inny sposób ulic i chodników – grzywna w wysokości 500 SGD; za jedzenie i picie w środkach komunikacji miejskiej – grzywna w wysokości 1000 SGD; za palenie papierosów w miejscach zakazanych, np. w pomieszczeniach klimatyzowanych, windach – grzywna w wysokości 500 SGD.
• Urzędy pracują od 9.00 do 17.00. Urzędy państwowe nie pracują w soboty.Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


1. 2011-09-21 15:20:50
gość:
Okropnie źle bez sensu w ogóle .


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Singapur - Miasto Lwa
ocena: 3.06
autor: Wroni
Malezja i Singapur
ocena: 3.08
autor: Gacus
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms