PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Somalia: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Somalia

Somalia


SOMALIA
Stolica: Mogadiszu
Waluta: szyling somalijski (SOS), 1 SOS = 100 centów
Język urzędowy: somali
Inne języki: angielski, arabski, włoski
Uwaga: Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. W przypadku wyjazdów służbowych, np. misji gospodarczych, należy uprzednio uzyskać opinię Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Zastrzeżenie to nie dotyczy wyjazdów do Somalii w ramach organizacji międzynarodowych lub misji humanitarnych, gdyż w tych przypadkach za bezpieczeństwo odpowiadają organizatorzy.

Wiza, przepisy wjazdowe
Od 1991 r. Somalia jest pogrążona w chaosie. W 2004 r. główne klany porozumiały się na emigracji w Kenii w sprawie powołania tymczasowych władz Somalii, tj. parlamentu, prezydenta i rządu. Mimo formalnego opuszczenia Nairobi przez somalijskie władze w czerwcu 2005 r. nadal nie mają one stałej siedziby na terenie Somalii. Trudno też mówić o jakimkolwiek funkcjonowaniu administracji tego kraju. Żadna tzw. ambasada Somalii za granicą nie reprezentuje władz konstytucyjnych, a więc niejasna pozostaje sprawa legalnego wystawiania wiz. Kraj jest podzielony na liczne strefy wpływów, kontrolowane przez przywódców klanów lub ugrupowań zbrojnych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa – jedynie terytorium samozwańczego Somalilandu (północnozachodnia część Somalii) jest w miarę bezpieczne. W październiku 2005 r. odbyły się tam nawet wybory. Ponieważ społeczność międzynarodowa nie uznała władz tego terytorium, odradza się występowanie o wizy wjazdowe do Somalilandu. Identyczne zastrzeżenia mogą odnosić się do podobnego, półautonomicznego Puntlandu (północnowschodnia część Somalii).

Podróżowanie po kraju
Bezwzględnie – z uwagi na panujące piractwo – odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Somalia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dar es Salaam (Tanzania).

Obywatele innych państw zamierzający udać się w podróż do Republiki Somalijskiej z Kenii - są obowiązani do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobii

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 

© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms