PrzezŚwiat.pl - podróże, wyprawy, relacje, turystyka
 
  Informacje

Sri Lanka: informacje, artykuły, porady, mapa.


Flaga - Sri Lanka

Sri Lanka


SRI LANKA
(DemokratycznoSocjalistyczna Republika Sri Lanki)
Stolica: Kolombo
Waluta: rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów;
1 USD = 96 LKR
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski
Inne języki: angielski

Uwaga: W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w Demokratyczno-Socjalistycznej Republice Sri Lanki Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim daleko idącą ostrożność przy podróżach do tego państwa oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych. MSZ zaleca szczególnie powstrzymanie się od wyjazdów w północno-wschodnie regiony kraju. (Komunikat z 28.082006 r.)Wiza, przepisy wjazdowe
Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Okres ważności wizy można przedłużyć w miejscowych biurach imigracyjnych. Wjazdy w celach innych niż turystyczne, np. biznesowe czy tranzytowe, wymagają uzyskania odpowiedniego rodzaju wizy w Ambasadzie Sri Lanki w Warszawie. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i 2 zdjęcia. Przy wizie biznesowej: zaproszenie od firmy, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

Przepisy celne
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przepisy prawne
Próby przemytu narkotyków karane są pozbawieniem wolności do kary śmierci włącznie.

Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie
Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.

Szczepienia, służba zdrowia
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi około 30 USD plus wynagrodzenie lekarza i koszt medykamentów.

Informacje dla kierowców
Kierowcy muszą się legitymować międzynarodowym prawem jazdy ważnym na Sri Lankę.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU,
Bezpieczeństwo
Oficjalnie nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Jednak lepiej nie podróżować w północnowschodnie regiony opanowane przez separatystów tamilskich.

Przydatne informacje:

• Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany. Wymiany waluty można dokonać w oficjalnych punktach wymiany.
• W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne komórki policji do udzielania pomocy turystom.
• Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 27 st. C, a na terenach górzystych 19 st. C. Temperatury w Kolombo wahają się od 16 do 28 st. C. Pora deszczowa trwa od maja do września.

Sri Lanka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie). W Kolombo rezyduje honorowy konsul generalny RP.Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Dodaj swoją opinię o kraju:

twoje imię:
twoja opinia:


Opinie użytkowników o kraju:


  Mapapowiększ 


  Artykuły

  Sri Lanka - szczęście i spokój
ocena: 3.60
autor: bou
Sri Lanka - kraj bajeczny
ocena: 3.18
autor: agim27
 
© przezswiat.pl

zaprzyjaźnione strony: blogi z podróży, smspower.pl - darmowa bramka sms